RNA a uzależnienie od alkoholu

Zespół naukowców z University of California w San Francisco odkrył niewielki fragment materiału genetycznego nazwanego microRNA, który odgrywa główną rolę w przejściu od umiarkowanego picia alkoholu do picia na umór oraz w innych zaburzeniach związanych z alkoholem.

RNA a uzależnienie od alkoholu

Rys.1 Pre-mRNA

Poprzednie badania na ten temat w laboratorium UCSF prowadzone przez dr Dorit Ron, kierownika Katedry Biologii Komórki w Neurologii, wykazały, że poziom białka znanego jako czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF) zwiększa się w mózgu, gdy alkohol spożywany jest z umiarem. Badania dr Rona wykazały z kolei, że BDNF zapobiega rozwojowi zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Nowe doświadczenie dr Rona i dr Emmanuela Darcq – dawnego współpracownika doktora, obecnie doktora habilitowanego na Uniwersytecie McGill w Kanadzie – które zostało przeprowadzone na myszach dowiodło, że po podawaniu im alkoholu w nadmiernych ilościach przez dłuższy okres czasu, następuje u nich znaczny spadek ilości BDNF w przyśrodkowej korze przedczołowej (mPFC) – obszarze mózgu ważnym przy  podejmowaniu decyzji. Jak podano 21 października 2014 w internetowym wydaniu Molecular Psychiatry spadek ten był związany z proporcjonalnym wzrostem poziomu microRNA o nazwie mir-30a-5p.

MicroRNA obniża poziom białek, takich jak BDNF, przez wiązanie się z mRNA, molekularnym pośrednikiem, który przenosi informacje z genów do organelli wytwarzających białka.

Ron wraz ze swoim zespołem badawczym wykazali, że w przypadku wzrostu poziomu mir-30a-5p w mPFC, ilość BDNF została zmniejszona, a myszy konsumowały duże ilości alkoholu. Gdy myszom podawano inhibitor mir-30a-5p, poziom BDNF w mPFC wrócił do normalnej wartości, a konsumpcja alkoholu została przywrócona do normalnych, umiarkowanych ilości.

„Wyniki badań sugerują, że BDNF chroni przed przejściem od umiarkowanego do niekontrolowanego picia i zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu” powiedział Ron, główny autor badań i profesor na Wydziale Neurologii UCSF. „ Niekontrolowane, nadmierne picie alkoholu i microRNA są czynnikami powodującymi przerwanie tej drogi ochrony. Mechanizm ten może być odpowiedzią na pytanie dlaczego u 10% populacji występują zaburzenia spowodowane spożywaniem alkoholu. Badania te mogą być pomocne w opracowaniu leków na tę wyniszczającą chorobę.”

Jednym z powodów, dla którego dotychczasowe terapie leczenia uzależnienia od alkoholu okazały się nieskuteczne, było hamowanie przekazywania impulsów nerwowych do układu nagrody, zwanego także ośrodkiem przyjemności, co powodowało ogólny spadek jej doświadczania. Nowe badania wykazały, że w doświadczeniu z inhibitorem mir-30a-5p połączenia te funkcjonowały.

Wyniki mają istotne znaczenie dla przyszłych metod leczenia, mówi Ron. „W poszukiwaniu potencjalnych metod leczenia alkoholizmu, ważne jest aby szukać leków, których celem jest zwalczenie choroby, bez wpływania na ośrodek przyjemności. Problem z leczeniem alkoholizmu polega na tym, że pacjenci przerywają je, ponieważ koliduje z odczuwaniem przyjemności”.

1. E Darcq, V Warnault, K Phamluong, G M Besserer, F Liu, D Ron.MicroRNA-30a-5p in the prefrontal cortex controls the transition from moderate to excessive alcohol consumption. Molecular Psychiatry, 2014; DOI: 10.1038/mp.2014.120
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141021084853.htm

Opracowała: Olga Polakowska