Rzucenie papierosów mentolowych może być trudniejsze

Według badań przeprowadzonych przez zespół naukowców rezygnacja z papierosów mentolowych może być trudniejsza, zwłaszcza dla niektórych nastolatków, którzy palą ich najwięcej.

Rzucenie papierosów mentolowych może być trudniejsze

 

Rys.1 Mięta zielona, z której może być wyodrębniany mentol

 „Jedną z możliwych przyczyn jest czynnik ekonomiczny – mniej zamożni palacze są bardziej dotknięci podwyżkami cen, co zmusza ich do spożywania mniejszej ilości papierosów dziennie. Ten model wyników jest zgodny z efektem opartym na mentolu. Presja ekonomiczna ogranicza liczbę papierosów, na jakie palacze mogą sobie pozwolić, natomiast mentol powoduje zwiększone spożycie nikotyny z mniejszej liczby papierosów”, powiedział Jonathan Foulds, Ph.D., profesor, Public Health Sciences Penn State College of Medicine, i autor raportu.

Mentol jest związkiem ekstrahowanym z olejków miętowych lub wytwarzanym syntetycznie, który aktywuje w układzie nerwowym neurony wrażliwe na zimno. Papierosy mentolowe stanowią około 25 procent na rynku, ale są preferowane przez niektóre podgrupy osób palących, w których około połowę stanowią nastoletni palacze.

Badania wykazały, że papierosy mentolowe mogą dostarczyć więcej monotlenku węgla, nikotyny i kotyniny z palenia jednego papierosa niż zwykłe papierosy.

„Mentol pobudza receptory wrażliwe na zimno, co daje uczucie chłodzenia – twierdzi Foulds -Ten efekt może pomóc palaczom wdychać więcej nikotyny z jednego papierosa, przez co bardziej się uzależniają. Palacz, który zmniejszył zużycie papierosów zazwyczaj kompensuje to przez zwiększone wdychanie dymu z papierosa. Mentol w papierosach sprawia, że dym jest mniej ostry, wzmacniając efekt ‘zaciągnięcia się’ nikotyną”.

Naukowcy, których wyniki zostały opublikowane w specjalnym numerze czasopisma Nicotine and Tobacco Research ocenili 10 opublikowanych badań porównujących wskaźniki rzucania palenia oraz proporcje między palaczami papierosów mentolowych i zwykłych.

Nie wszystkie z badań zawartych w raporcie wykazały wpływ mentolu na rzucanie palenia. Do tej pory żadne badania nie zostały specjalnie zaprojektowane, aby zwrócić uwagę na rolę mentolu w uzależnieniu. Mimo wszystko, większość z nich potwierdza wpływ substancji na rzucanie palenia wśród młodych palaczy.

  1. Jonathan Foulds, Monica Webb Hooper, Mark J. Pletcher, and Kolawole S. Okuyemi.Do Smokers of Menthol Cigarettes Find It Harder to Quit Smoking? Nicotine and Tobacco Research, 2010; 12 (suppl 2) DOI: 1093/ntr/ntq166
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101221075521.htm

Opracowała: Agnieszka Krawczyk

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*