Sekret psiego chlipania

Wykorzystując fotografię oraz laboratoryjne symulacje naukowcy zbadali w jaki sposób pies przenosi płyny do pyska w trakcie picia. Odkryli, że niezdarne psie ,,chlipanie” tak naprawdę składa się z szybkich i sprecyzowanych w czasie ruchów, które ułatwiają psu picie. Naukowcy porównali otrzymane wyniki z tymi uzyskanymi podczas badań dotyczących kotów. Zauważono, że choć usta psów i kotów mają podobną budowę, to sposób w jaki piją te zwierzaki jest zdecydowanie inny.

Sekret psiego chlipania 1

Rys. 1 Pijący pies

Psy i koty należą do gryzących zwierząt i mają pełne policzki. Jednakże w odróżnieniu od ludzi, koni, czy słoni nie piją poprzez zasysanie płynu. Wykorzystują natomiast swój język, aby szybko podnieść wodę w górę. Zarówno koty jak i psy poruszają językiem zbyt szybko aby można było dokładnie dostrzec jego ruchy gołym okiem. Jednakże psy poruszają językiem szybciej niż koty, zanurzając go w cieczy i zwijając w kierunku dolnej szczęki, a nie nosa, następnie szybko chowają język, a utworzony słup wody wznosi się, a pies ,,gryzącym” ruchem przechwytuje go do pyska. Zawinięty do spodu język ułatwia przeniesienie małej porcji wody do góry. Szybkie ruchy języka są konieczne do zapewnienie odpowiedniej dynamiki tworzącego się słupa wody.

Koty natomiast, lekko dotykają językiem powierzchni wody, zwykle nie zanurzając go całkowicie w cieczy. Następnie unoszą go do ust wraz z cieczą przylegającą do spodniej jego części.

Podczas badań sfilmowano w sumie 19 psów różnej wielkości i rasy. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie  Proceedings of the National Academy of Sciences [1].

1. Sean Gart, John J. Socha, Pavlos P. Vlachos, and Sunghwan Jung.Dogs lap using acceleration-driven open pumping. PNAS, December 14, 2015 DOI: 10.1073/pnas.1514842112

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/12/151214165730.htm

Opracowała: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*