Słodzone napoje wpływają na starzenie się komórek w organizmie

Słodkie napoje mogą ugasić pragnienie i zapewnić zastrzyk energii. Mogą także wyrządzić wiele szkód – również innych niż poszerzenie talii. Picie słodzonych napojów gazowanych codziennie może przyspieszyć starzenie się komórek w organizmie.

Słodzone napoje wpływają na starzenie się komórek w organizmie

Regularne spożywanie słodkich napojów bezalkoholowych może zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych, w tym cukrzycy typu 2, chorób serca i chorób wątroby. Naukowcy z University of California w San Francisco zastanawiali się gdzie może spoczywać przyczyna starzenia się komórek. Okazało się, że leży ona w telomerach.

Telomery to krótkie sekwencje nukleotydowe pokryte białkami, znajdujące się na końcach chromosomów. Odgrywają one rolę w determinacji długości życia komórek. W czasie podziałów komórkowych skracają się, a nadmierne ich skrócenie uniemożliwia dalsze podziały komórek powodując uruchomienie mechanizmów samozniszczenia. Badania wykazują, że krótsze telomery zwiększają ryzyko cukrzycy, chorób serca i niektórych nowotworów.

Naukowy postanowili zbadać powiązanie pomiędzy piciem słodkich napojów a długością telomerów. Przeprowadzona analizę, w której dorośli uczestnicy badania podali swoją masę ciała i wzrost, następnie pobrano od nich próbki krwi, a na końcu musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące ich stylu życia i innych zachowań. Podczas tych rozmów każdy badany informował również o wszystkim, co spożywał w przeciągu doby.

Następnie naukowcy na podstawie badań krwi ustalili jaka jest średnia długość telomerów oraz jej zróżnicowane w zależności od cech i stylu życia. Następnie, biorąc pod uwagę te wszystkie informacje, naukowcy skupili się na dziennym spożyciu słodkich napojów przez uczestników.

Z uzyskanych danych wynika, że ludzie, którzy spożywają butelkę 300 ml jakiegoś słodkiego napoju dziennie są narażeni na dodanie około 4,6 dodatkowych lat do zużycia biologicznego komórki. Około jedna piąta badanych piła co najmniej 250 ml słodzonych napojów dziennie.

Tim Spector radzi, aby zachować ostrożność w interpretacji wyników. Dobre nawyki mogą również wydłużać telomery. Potwierdza to trzymiesięczny eksperyment, w którym uczestnicy jedli zdrowe produkty, regularnie ćwiczyli, nie palili papierosów i ograniczali sytuacje stresowe. Przyniosło to pożądany efekt wydłużenia telomerów u  badanych.

1. C. Leung et al. Soda and cell aging: Associations between sugar-sweetened beverage consumption and leukocyte telomere length in healthy adults from the national health and nutrition examination surveys. American Journal of Public Health. Vol. 104, Oct. 16, 2014, p. 2425. doi:10.2105/AJPH.2014.302151.
  2. https://student.societyforscience.org/article/can-soft-drinks-speed-aging

Opracowała:Anna Skorupa