Smartfony dają supermoce naszym kciukom

Według raportu ukazanego w czasopiśmie Current Biology[1], spędzanie czasu w interakcji ze smartfonem poprzez ekran dotykowy rzeczywiście powoduje, że nasze kciuki zaczynają współpracować z mózgiem. Badanie pokazuje, że poruszanie kciukiem lub innymi palcami po ekranie dotykowym, bezpośrednio przekłada się na wzmożenie aktywności mózgu.

„Byłem naprawdę zaskoczony skalą zmian wprowadzonych przez wykorzystanie smartfonów”, mówi Arko Ghosh z Uniwersytetu w Zurychu i ETH Zurich w Szwajcarii. „Ponadto, zaskoczył mnie fakt, że dzięki logarytmom takiego urządzenia, można w prosty sposób wytłumaczyć wiele zmian w sygnałach mózgowych indukowanych przez dotyk”.

6369804665_0466cb6870_o

Wszystko zaczęło się od tego, że Ghosh i jego koledzy zauważyli, że nasza nowo odkryta obsesja na punkcie smartfonów może być okazją do rozwijania aktywności mózgu człowieka. Nasze telefony są również zbiorem cyfrowej historii stanowiącej gotowe źródło danych na temat różnych zachowań.

Ghosh, wyjaśnia to w ten sposób: „Myślę, że musimy najpierw ocenić „charakter” osobistych cyfrowych urządzeń i częstotliwość z jaką korzystają z nich ludzie. Co to oznacza dla nas? Z tej cyfrowej historii, którą nosimy w kiszeni, neurolodzy mogą odczytać ogromną ilość informacji na temat tego jak używamy naszych palców i nie tylko”.

Badania mózgu w grupach ekspertów – na przykład muzyków i graczy wideo – pozwala zrozumieć, jak regularny tryb życia, kształtuje umysły zwykłych ludzi.

Aby połączyć cyfrowe ślady z aktywnością mózgu, Ghosh i jego zespół wykorzystywał elektroencefalografię (EEG), by nagrać odpowiedź mózgu na mechaniczny kontakt kciuka, palca wskazującego i środkowych palców z ekranem telefonu w grupie użytkowników posiadających dotykowy telefon w porównaniu do ludzi, którzy wciąż używają starszych telefonów komórkowych.

Naukowcy odkryli, że aktywność mózgu użytkowników smartfonów została zwiększona, gdy wszystkie trzy palce dotykały ekranu. W rzeczywistości, wzrost aktywności w korze mózgu, związany z użyciem palców był wprost proporcjonalny do natężenia użytkowania telefonu.

Wyniki sugerują, że powtarzające się ruchy po gładkiej powierzchni ekranu dotykowego wpływają na systematyczną poprawę aktywności mózgu. Prowadzi to do dość niezwykłego pomysłu, że przekształcanie kory czuciowej we współczesnym mózgu kształtuje się w sposób ciągły przez osobistą technologię cyfrową.

Co dokładnie oznacza wpływ technologii cyfrowych na inne dziedziny naszego życia, jest zagadką na przyszłość. Naukowcy ostrzegają, że może mieć to negatywne skutki zauważając dowody łączące nadmierne używanie telefonu z dysfunkcjami motorycznymi i bólem.

1. Arko Ghosh et al. Use-Dependent Cortical Processing from Fingertips in Touchscreen Phone Users. Current Biology, December 2014 DOI: 10.1016/j.cub.2014.11.026

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141223122218.htm

Opracowała: Anna Marczewska

Korekta: Ilona Sadok

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*