Soczewki kontaktowe nowej generacji

Firma Sony złożyła patent na inteligentne soczewki kontaktowe pozwalające na nagrywanie i odtwarzanie wideo. Dzięki wykorzystaniu technologii bezprzewodowej istnieje możliwość połączenia się z smartfonem. Dodatkowo, użytkownicy będą mogli wydawać polecenie wykonania zdjęcia poprzez mrugnięcie okiem [1].

3859662065_afbde19389_o 

Urządzenie będzie w stanie odróżnić normalne mrugniecie oka od tego „wydającego komendy” na podstawie różnicy w czasie trwania mrugnięcia. Ponadto, Sony informuje, że soczewki będą dawać możliwość ustawienia zoomu, ostrości, czy przesłony podobnie jak w aparacie wbudowanym w smartfonie.

Jednakże, najbardziej oczekiwaną obietnicą jest możliwość nagrywania i odtwarzania filmów, gdyż soczewki mają być wyposażone w pamięć wewnętrzną i własny ekran. Czyżby zamykając oczy będziemy mogli ponownie obejrzeć momenty z naszego życia?

Wydaje się, że technologia soczewek kontaktowych staje się częścią wyścigu „zbrojeń” pomiędzy firmami technologicznymi. Niedawno świat obeszła wieść, że firma Samsung pracuje nad soczewkami wyposażonymi w aparat, czujnik reagujący na mrugniecie oka oraz antenę przesyłającą zrobione zdjęcia na nasz smartfon [2]. W tyle nie pozostaje również Google, które złożyło już aż dwa patenty na inteligentne soczewki kontaktowe dedykowane głównie medycznym zastosowaniom. Googlowskie soczewki wyposażone są w czujniki i elastyczną elektronikę, analizujących skład łez, w celu wyznaczenia poziomu cukru we krwi [2,3].

1. http://www.iflscience.com/technology/sony-wants-patent-smart-contact-lens

2. http://futurism.com/samsung-patents-smart-contact-lenses-built-camera/

3. https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Contact_Lens

Opracowała: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*