Srebro pozwala uzyskać dowolny kolor

Naukowcy z Uniwersytetu w Northwestern stworzyli nową technikę, która pozwala przekształcić srebro w dowolny kolor wchodzący w skład tęczy. Ich metoda jest bardzo szybka i stanowi doskonałą alternatywę dla technik wykorzystywanych dotychczas w przemyśle elektronicznym. Może mieć ona wielkie znaczenie przy produkcji wyświetlaczy oraz monitorów.

filter-1259839_1920

„Nasza metoda nie wymaga drogich i czasochłonnych metod oraz zastosowania różnorodnych materiałów. Jesteśmy w stanie przeprowadzić całą procedurę w przeciągu godziny,” stwierdził Koray Aydin. Jest on profesorem. Zajmuje się zarówno informatyką, jak i zagadnieniami inżynierii elektrycznej.

Dzięki wysiłkom całego zespołu naukowców udało się stworzyć specjalny filtr. Jego właściwości zostały uzyskane poprzez zastosowanie trójwarstwowej budowy. W filtrze centralnie umieszczone jest szkło. Z obu stron jest ono obłożone dwoma cienkimi warstwami srebra. Warstwy srebra są tak dobrane, aby umożliwiały przejście światła przez główny ośrodek optyczny. Światło przechodząc przez szkło jest przekształcane. Wiązka zabarwiona określonym kolorem wędruje dalej. Pozostałe części widma światła widzialnego są odbijane.

Kontrolując i odpowiednio dobierając grubość szkła, naukowcy są w stanie uzyskać dowolny kolor. Możliwe jest wytwarzanie różnorodnych barw, dzięki zastosowaniu właściwej filtracji promienia świetlnego.

Badacze zauważyli również inną ciekawą właściwość ich wynalazku. Okazało się bowiem, że dzięki zastosowaniu dolnej warstwy srebra, możliwe jest amortyzowanie konkretnej barwy. Pozwala to na zatrzymanie światła między dwiema warstwami metalu. Po przeprowadzeniu kontrolowanych eksperymentów sprawdzono, że absorpcja pasma świetlnego jest możliwa na poziomie aż 97%. Pozwoli to na zastosowanie takich filtrów w urządzeniach o kontrolowanej przepuszczalności wiązki świetlnej. Naukowcy wymieniają tutaj między innymi fotodetektory wąskopasmowe oraz emitory światła. Parametry uzyskane w tych urządzeniach są zbliżone do tych, w których stosuje się niezwykle drogie techniki nanotechnologii. Pozwoli to na ograniczenie dodatkowych kosztów i pozwoli zmodernizować rynek produkujący wyświetlacze do różnorodnych urządzeń użytku codziennego.

Aydin oraz jego zespół poszukuje również kolejnych rozwiązań. Naukowcy chcą opracować podobne rozwiązanie, stosując szkło oraz aluminium. Taki filtr umożliwiłby dostosowanie i kontrolę pochłaniania widma ultrafioletowego. Badacze chcieliby także uzyskać podobne filtry dla innych długości fal świetlnych. Zespół będzie kontynuował swoje badania. Dzięki temu możliwa będzie jeszcze dokładniejsza kontrola widm fal.

1. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150213104717.htm

Opracował: Karol Madejczyk

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*