Tajemnica buddyjskiego posągu

Naukowcy przeskanowali ponad 1000-letni chiński posąg i odkryli, że kryje on zmumifikowane szczątki mężczyzny. Badany posąg na pierwszy rzut oka przypomina pomnik Buddy. Jednakże brakuje mu określonych cech, które jednoznacznie wskazują, że jest to statuetka przedstawiająca Gautama Buddę. Naukowcy przypuszczają, że szczątki mężczyzny uwięzione w badanym posągu należą do  mistrza buddyjskiego Liuquana – lekarza Chińskiej Szkoły Medytacji, który żył w około 1100 AD.

Tajemnica buddyjskiego posągu

Rys. 1. Pomnik Buddy

Oprócz przeskanowania posągu, badacze pobrali próbki materiału z klatki piersiowej i jamy brzusznej uwięzionych w nich szczątek. W miejscach, gdzie kiedyś znajdowały się organy, naukowcy odkryli skrawki papieru z nadrukiem w starożytnym, chińskim języku. Nie wiadomo jaką rolę odegrał papier w procesie mumifikacji.

Buddyjska statuetka została zbadana po wystawie w Muzeum Drents, podczas której prezentowano mumie z różnych zakątków świata i porównywano stosowane metody mumifikacji.  Był to pierwszy raz, kiedy ten zabytkowy pomnik opuścił Chiny oraz jest jedyną buddyjską mumią udostępnioną Zachodowi do badań.

Istnieją spekulacje, że buddyjscy mnisi przygotowali się do własnej mumifikacji, poprzez prowadzenie specjalnej diety, spożywania trujących ziół i płynu do balsamowania.

Filmik ze zdjęciami z prowadzonych badań można obejrzeć poprzez link: https://www.youtube.com/watch?v=6UvTD-Wk1Fo

1. https://www.youtube.com/watch?v=6UvTD-Wk1Fo

2. http://www.iflscience.com/technology/ct-scans-reveal-mummy-inside-statue

Opracowała: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*