Test cynkowy może pomóc we wcześniejszym wykrywaniu raka piersi

Zespół, kierowany przez naukowców Uniwersytetu Oxford, wykorzystał techniki używane przy analizowaniu śladów izotopów metali, by sprawdzić jak ludzkie ciało przetwarza metale. Może to pomóc we wczesnym diagnozowaniu raka piersi.

Po raz pierwszy naukowcy byli w stanie wykazać, że zmiany w składzie izotopów cynku mają ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Dzięki nim mogą być wykryte w tkance piersiowej biomarkery wczesnego stadium raka piersi.

Test cynkowy może pomóc we wcześniejszym wykrywaniu raka piersi

Rys.1 Różne formy cynku

Raport z badania zespołu prowadzonego został opublikowany w Dzienniku Królewskiego Towarzystwa Chemicznego Metallomics [1].

Badanie pilotażowe analizowało zawartość cynku we krwi i surowicy krwi dziesięciu badanych (pięciu chorych na raka piersi i pięciu zdrowych pacjentów) obok szeregu innych próbek tkanek piersi z rakiem. Za pomocą technik, które są ponad 100 razy bardziej wrażliwe na zmiany w składzie izotopowym metali niż obecnie używane przez klinicystów, naukowcy byli w stanie wykazać zmiany w biochemii cynku. Powodowane są one tym, że rak subtelnie zmienia sposób przetwarzania metalu przez komórki. Podobne zmiany w przypadku miedzi u jednego z chorych są dodatkowym dowodem, że może to pomóc w zidentyfikowaniu biomarkera dla wczesnego stadium raka piersi. Mogłoby to stanowić podstawę prostego i nieinwazyjnego, diagnostycznego badania krwi pacjentów.

„Od ponad dziesięciu lat wiedzieliśmy, że tkanki piersi z nowotworem zawierają wysokie stężenia cynku, ale dokładne, molekularne mechanizmy, które mogą to powodować pozostawały tajemnicą,” powiedziała dr Fiona Larner z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Oxford, która prowadzi badania. „Nasza praca pokazuje, że techniki powszechnie stosowane w naukach o ziemi mogą pomóc w zrozumieniu jak cynk jest wykorzystywany przez komórki nowotworowe. Ponadto zdobyta przez nas wiedza pozwala przewidywać, jak nowotwór wpływa na zawartość cynku we krwi danej osoby.”

Naukowcy twierdzą, że zrozumienie zachowania komórek rakowych – w szczególności roli jaką odgrywają białka zawierające siarkę w przetwarzaniu cynku – może również pomóc w rozwoju nowych metod leczenia raka.

„Jest nadzieja, że badania zapoczątkują zupełnie nowe podejście,” powiedziała dr Larner. „Zrozumienie jak różne nowotwory zmieniają różne metale śladowe w organizmie może umożliwić nam rozwój nowych narzędzi diagnostycznych i nowych metod leczenia, co może prowadzić do ataku „dwutorowego” na wiele nowotworów. Dalsze badania już trwają. Pozwolą zobaczyć, jakie zmiany w zawartości pozostałych metali mogą być wywoływane przez inne nowotwory.”

1. Fiona Larner, Laura N. Woodley, Sami Shousha, Ashley Moyes, Emma Humphreys-Williams, Stanislav Strekopytov, Alex N. Halliday, Mark Rehkämper, R. Charles Coombes. Zinc isotopic compositions of breast cancer tissue. Metallomics, 2014; DOI: 10.1039/C4MT00260A
  2. http://pubs.rsc.org/En/journals
  3. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141209120135.htm