Transmisja myśli online

Według opublikowanych niedawno badań międzynarodowego zespołu neurologów i inżynierów robotyki zdołano przeprowadzić swego rodzaju telepatię przez Internet. Wysyłano myśli jednej osoby bezpośrednio do innej. Naukowcy z różnych krajów pracowali razem nad projektem, w którym myśl dotycząca jednego słowa była transmitowana od jednej osoby do trzech innych za pomocą podłączonych do Internetu urządzeń elektroencefalogramu (EEG). Nadawca, znajdujący się w Indiach, z powodzeniem przekazywał słowa „hola” i „ciao” do odbiorców w laboratorium we Francji. Drugi podobny eksperyment miał miejsce między Hiszpanią i Francją.

Transmisja myśli online

Rys. 1 Elektrody do EEG na powierzchni głowy

Pierwsze ludzkie przekazywanie informacji z mózgu do mózgu zostało osiągnięte. System wykorzystuje istniejące interakcje pomiędzy mózgiem a komputerem (technologia BCI), w której elektrody przymocowane do głowy monitorują konkretne prądy elektryczne w mózgu nadawcy wiadomości.

Sygnały te wywołują szczególne następstwa – takie jak w przypadku systemów protetycznych, które pozwalają ludziom poruszać sztucznymi kończynami w efekcie myślenia o danej czynności. W tym przypadku myśl wysyłającego jest tłumaczona na kod binarny. Na końcu proces jest zasadniczo odwrócony w drodze interfejsu komputer-mózg (CBI). Kody binarne myśli – „hola” i „ciao” – są dostarczane do mózgu za pomocą korowej stymulacji magnetycznej (TMS) ponownie poprzez skórę głowy. Odbiorcy doświadczają wiadomości jako zaburzenia widzenia lub pojawiają się błyski światła w ich widzeniu peryferyjnym.

Odbiorcy nie „usłyszą” słowa tak jak wewnętrznych myśli. Będą rozszyfrowywać sekwencję numeryczną w postaci migających zaburzeń widzenia, w rodzaju psychicznego kodu Morse’a. Również informacje binarne zostały przekazane powszechnie znanym sposobem – wysłane przez e-mail. „Dzięki zastosowaniu zaawansowanej precyzji neurotechnologii (w tym bezprzewodowego EEG i zrobotyzowanych TMS), byliśmy w stanie bezpośrednio i nieinwazyjnie przekazywać myśli od jednej osoby do drugiej, bez konieczności ich mówienia lub pisania” tłumaczy współautor Alvaro Pascual-Leone z Harvard Medical School.

  1. Carles Grau, Romuald Ginhoux, Alejandro Riera, Thanh Lam Nguyen, Hubert Chauvat, Michel Berg, Julià L. Amengual, Alvaro Pascual-Leone, Giulio Ruffini (2014). Conscious Brain-to-Brain Communications in Humans Using Non-Invasive Technologies. PLOS ONE DOI:10.1371/journal.pone.0105225
  2. link

Opracowała: Kinga Cholewińska

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*