Uczulenie na penicyliny, czy są potrzebne inne leki?

Wiele osób błędnie twierdzi, że są uczuleni na penicylinę, chociaż nigdy nie wykonali testów alergicznych. Osoby te często muszą otrzymać alternatywne antybiotyki przed operacją, aby zapobiec infekcji. Jednakże, gdy wybrane antybiotyki są ograniczone ze względu na odporność, wówczas alternatywne leczenie może być bardziej toksyczne i kosztowne, a jednocześnie mniej skuteczne.

Możesz się uczulić na penicylinę, a po pewnym znów być niewrażliwy

Rys.1 Wzór ogólny penicylin.

Na corocznej konferencji  American College of Allergy, Asthma and Immunology[1] zaprezentowano wyniki dwóch badań. Osoby, które uważały, że mają alergię na penicylinę korzystały z konsultacji z alergologiem oraz przeprowadziły testy alergiczne na penicylinę. Spośród 384 osób w pierwszym badaniu, które wierzyły, że są uczulone na penicylinę, 94 procent uzyskało negatywny wynik testu alergicznego na penicylinę.

„W naszym badaniu duża liczba ludzi, która posiadała historię alergii na penicylinę nie była rzeczywiście uczulona” – mówi Thanai Pongdee, alergolog i członek American College of Allergy, Asthma and Immunology, główny autor badania. „Mogły one wykazywać niekorzystną reakcję na penicylinę w pewnym momencie w przeszłości, np. pokrzywkę lub obrzęk, ale nie wykazały żadnych dowodów alergii na penicylinę w chwili obecnej. Mając to na uwadze, ich lekarze przepisywali inne leki przed operacja”.

W drugim badaniu, 38 osób, uważających,  że są uczuleni wykonało testy skórne na penicylinę, aby zobaczyć, czy jest możliwe zmniejszenie zapotrzebowania na kosztowne antybiotyki. Spośród badanych, wszyscy wykazali negatywny wynik testu alergicznego na penicylinę. Gdy było wiadomo, że nie są uczuleni na penicylinę, można było zmienić leki 29 pacjentom, co znacznie obniżyło koszty leczenia.

„Kiedy twierdzisz, że masz na coś alergię, ważne jest, by poddać się badaniom i testom dyktowanym przez alergologa, który posiada specjalistyczne szkolenia potrzebne do dokładnego zdiagnozowania i leczenia” – powiedział alergolog James Sublett. „Jeśli jesteś naprawdę uczulony na leki, twój alergolog doradzi Ci odpowiedni substytut”.

  1. Oparte na materiałach American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI).
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141107091214.htm

Opracowała: Anna Marczewska

Korekta: Monika Bryczkowska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*