Uszkodzenie mózgu może być naprawione przez tworzenie nowych komórek nerwowych

Naukowcy budzą nadzieję, że uszkodzenia mózgu spowodowane przez udary mózgu, a nawet rany kłute mogą w przyszłości zostać naprawione poprzez przekształcenie w funkcjonujące komórki neuronowe. Po raz pierwszy, udało im się zregenerować uszkodzone obszary kory mózgowej zwierząt żywych poprzez przekształcenie  komórek typu wspierającego znajdujących się w mózgu.

Brain_power

Kora mózgowa, która jest zewnętrzną warstwą tkanki w mózgu, jest zaangażowana w kontrolowanie ruchu, interpretacji zmysłów, świadomego myślenia i pamięci. Zwykle prawie żadne neurony nie są hodowane w tym obszarze mózgu u dorosłych, więc gdy komórki są uszkodzone lub martwe, nie ma możliwości ich zastąpienia. Badanie budzi nadzieje, że uszkodzone tkanki mózgowej mogą być naprawione u pacjentów, którzy cierpią na epilepsję, lub tych, którzy mieli udar lub uraz.

Dr Benedikt Berninger, genetyk z Uniwersytetu Ludwiga Maximillians w Monachium wykorzystał do badania zmodyfikowane wirusy. Wszczepił im gen Sox2, który odgrywa istotną rolę w rozwoju nerwowych komórek macierzystych. Tak przygotowane mikroby wstrzyknął w uszkodzone miejsce kory mózgowej myszy. Pod wpływem genu Sox2 komórki glejowe obecne w mózgu przekształciły się w działające komórki nerwowe. Przez pomiar przewodności elektrycznej nowych komórek, naukowcy byli w stanie potwierdzić, że nowe neurony zostały włączone do sieci neuronowych w mózgu i może odbierać sygnały.

Naukowcy zaznaczają, że tworzenie nowych neuronów nie przywróci pamięci, które została zakodowana w połączeniach pomiędzy komórkami zdegenerowanymi, ale pacjent będzie mógł magazynować nowe doświadczenia i zdobyta wiedzę.

Badacze już wcześniej używali komórek macierzystych wyhodowanych w laboratorium, które następnie wstrzyknięto pacjentom, aby pomóc naprawić uszkodzenia spowodowane przez udar. Jednak najnowsze badania, stwarzają szansę na naprawę obrażeń przy użyciu komórek, które są już w głowie pacjenta. Ten zbieg zmniejszałby ryzyko odrzucenia i innych powikłań. Naukowcy ostrzegają, że może to potrwać do dwóch lat, zanim takie terapie są gotowe do zastosowania u ludzi.

Profesor Magdalena Götz, neurolog z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium, która była zaangażowany w badania, powiedziała, że w przyszłości mają nadzieję opracować leki promujące transformację komórek.

1. Sox2-Mediated Conversion of NG2 Glia into Induced Neurons in the Injured Adult Cerebral Cortex Christophe Heinrich, Matteo Bergami, Sergio Gascón, Alexandra Lepier,Francesca Viganò, Leda Dimou, Bernd Sutor, Benedikt Berninger, Magdalena Götz Volume 3, Issue 6, p1000–1014, 9 December 2014

2. http://www.theguardian.com/science/2014/nov/20/brain-damage-nerve-cells-neurons

Opracowała: Anna Skorupa

Korekta: Anna Marczewska