Wpływ antybiotyków na ciążę

Badania przeprowadzone przez Columbia University Mailman School of Public Health wykazały zwiększone ryzyko występowania otyłości u dzieci, które były narażone na działanie antybiotyków. Newralgicznym momentami ciąży okazały się trymestry drugi oraz trzeci. Wykazano ponadto, że przy zastosowaniu cesarskiego cięcia u potomstwa również wzrastało prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości. Wyniki opublikowano na łamach International Journal of Obesity [1].

Wpływ antybiotyków na ciążę

We wcześniejszych badaniach udowodniono, że antybiotyk podany we wczesnym etapie życia może wpływać na podwyższone ryzyko otyłości w okresie dzieciństwa. Antybiotyki mają wyraźny wpływ na drobnoustroje bytujące w organizmie matki. Mikroorganizmy mogą przemieszczać się do płodu poprzez łożysko.

Naukowcy od dawna wiedzą, że bakterie zasiedlające nasze jelita spełniają bardzo istotne role. Przede wszystkim utrzymują równowagę pomiędzy mikroorganizmami. Każdy niedobór lub brak tych niezwykle cennych bakterii może prowadzić do licznych zaburzeń oraz chorób. Zahamowanie przekazywania tych drobnoustrojów od matki do dziecka ma wpływ na wiele czynników zdrowotnych, takich jak otyłość.

Wyciągnięte wnioski zostały oparte o wyniki badań zdrowych, niepalących kobiet w ciąży. W tym celu przebadano 727 kobiet w ciąży oraz 436 matek i ich dzieci powyżej 7 roku życia. Spośród 436 badanych dzieci, aż 16% matek stosowało antybiotyki w drugim bądź trzecim trymestrze. Wykazano, że aż u 84% tych dzieci wzrosło ryzyko otyłości, w porównaniu do pozostałych, które nie były narażone na działanie antybiotyków.

„Nasze badania uwzględniające prenatalne stosowanie antybiotyków i ich wpływ na rozwój otyłości u potomstwa są dość nowe. Pozwala to wierzyć, iż w niedługim czasie zostaną przeprowadzone kolejne”, powiedział dr Noel Mueller.

„Zestawienie wyników wyraźnie pokazuje powiązanie między zaburzeniami w prawidłowym rozwoju dziecka, a stosowaniem antybiotyków w okresie prenatalnym przez matkę. Nie chcemy całkowicie zniechęcić do ich stosowania, zwłaszcza gdy jest to medycznie uzasadnione. Należy jednak podkreślić, iż nie są wskazane do stosowania w czasie przebiegu ciąży”, stwierdził dr Mueller.

Niezależnie od przyczyn wykonania cesarskiego cięcia, wykazano wzrost ryzyka wystąpienia otyłości dla około 46% przypadków.

Naukowcy uwzględnili w swoich badaniach liczne parametry. Śledzili wiek matki, jej pochodzenie etniczne, wagę dziecka, karmienie piersią w czasie pierwszego roku życia oraz stosowanie antybiotyków i sposób ich aplikacji.

„Nasze wyniki są zgodne z szeregiem publikacji poruszających temat cesarskiego cięcia. Nie zaobserwowaliśmy jednak różnic pomiędzy wzrostem ryzyka wystąpienia otyłości, a motywacją dokonania cesarskiego cięcia. Wzrost ten jest jednakowy w przypadku samodzielnego wyboru cesarki przez matkę, jak i dokonaniem zabiegu z konieczności”, stwierdził profesor Andrew Rundle. „Potwierdziliśmy w ten sposób, że cesarskie cięcie niezależnie przyczynia się do otyłości
u dzieci.”

Zarówno zastosowanie antybiotyków, jak i dokonanie zabiegu cesarskiego cięcia ma wpływ na zmniejszenie poziomu przekazywania bakterii prozdrowotnych dziecku.

„Konieczne są dalsze badania. Określą one w jakim stopniu cesarskie cięcie i leczenie antybiotykami w czasie ciąży oraz inne czynniki oddziałują na tworzenie się ekosystemu bakterii w ludzkim organizmie”, powiedział prof. Rundle. „Badania te pomogą nam opracować metody wspomagania prawidłowego wzrostu i rozwoju naszych dzieci.”

  1. N.T. Mueller, R. Whyatt, L. Hoepner, S. Oberfield, M.G. Dominguez-Bello, E.M. Widen, A Hassoun, F. Perera, A. Rundle. Prenatal exposure to antibiotics, cesarean section and risk of childhood obesity. International Journal of Obesity, 2014; DOI: 10.1038/ijo.2014.180
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141118141854.htm

Opracował: Karol Madejczyk

Korekta: Ilon Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*