Wpływ ekstraktu z konopi na raka mózgu

Naukowcom udało się wykazać, że zastosowanie określonych fragmentów konopi może mieć wpływ na raka mózgu. Użycie rośliny w połączeniu z radioterapią może doprowadzić do zaniku guzów nowotworowych.

Wpływ ekstraktu z konopi na raka mózgu

Rys.1 Liście konopi

Naukowcy z Uniwersytetu w Londynie odkryli interesującą zależność pomiędzy konopiami i komórkami rakowymi w warunkach laboratoryjnych. Okazało się, że najbardziej skuteczną metodą leczenia było połączenie aktywnych składników chemicznych konopi indyjskich, które zwane są kannabinoidami.

Dwa z nich o nazwie tetrahydrokannabinol (THC) oraz kannabidiol (CBD) były testowane w ramach badań nad rakiem mózgu. Nowotwór ten jest szczególnie trudny w leczeniu i zabija każdego roku około 5 200 osób. Niska jest również przeżywalność pacjentów, u których zdiagnozowano to poważne schorzenie. Szacuje się, że może ona wynieść około 10 % po pięciu latach od wykrycia raka.

Z tego powodu, wykorzystanie roślinnych związków w celu leczenia może okazać się przełomowe. Kannabinoidy są aktywnymi związkami chemicznymi występującymi w konopiach indyjskich. Istnieje 85 poznanych kannabinoidów występujących w Cannabis.

Najnowsze badania opisują zadziwiające działanie tych związków w połączeniu ze standardową kuracją promieniowaniem. Okazało się, że guzy w mózgach myszy rosły znacznie wolniej przy wspólnym zastosowaniu THC, CBD oraz radioterapii.

„Wyniki są zdumiewające. Stosowane były różne metody i sposoby leczenia. Jedne opierały się na wykorzystaniu wyłącznie kannabinoidów lub tylko napromieniowania. Inne wykorzystywały zarówno chemiczne właściwości tych związków, jak również naświetlania,” powiedział dr Wai Liu. Jest on starszym pracownikiem naukowym i głównym opiekunem tego projektu badawczego.

„Zastosowanie obu metod leczenia wywierało najbardziej korzystny wpływ na danego osobnika. Również dzięki temu, możliwe było zdecydowane zredukowanie wielkości guzów. W niektórych przypadkach udało się skutecznie wyeliminować nowotwór,” mówi dalej dr Liu. „Jest to bardzo optymistyczna prognoza na przyszłość. Obecnie jest to w większości przypadków choroba śmiertelna.”

„Zalety zastosowania składników konopi indyjskich w lecznictwie i farmakologii były znane dużo wcześniej. Jednak odkrycie współdziałania radioterapii z alkaloidami roślinnymi jest zupełnie nową właściwością. Daje to nadzieję dla pacjentów, którzy będą zmagać się z nowotworami w przyszłości,” powiedział na koniec dr Liu.

Zespół naukowców omawia obecnie możliwość łączenia kannabinoidów z radioterapią w badaniach klinicznych na ludziach.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Molecular Cancer Therapeutics.

  1. Katherine A. Scott, Angus G. Dalgleish, and Wai M. Liu.The Combination of Cannabidiol and Δ9-Tetrahydrocannabinol Enhances the Anticancer Effects of Radiation in an Orthotopic Murine Glioma ModelMolecular Cancer Therapeutics, 2014; DOI: 1158/1535-7163.MCT-14-0402
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141114085629.htm

Opracował: Karol Madejczyk

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*