Wpływ farm wiatrowych na morskie gatunki

Morski wiatr jest cennym źródłem energii odnawialnej, które może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Postęp technologiczny pozwala na montowanie turbin o większej pojemności w coraz głębszej wodzie. Jednak na razie niewiele wiadomo na temat wpływu farm wiatrowych na środowisko naturalne. W niedawnym artykule badacze z Centrum Nauki Środowiska Uniwersytetu w Maryland przedstawili skutki wpływu farm wiatrowych na gatunki morskie oraz zalecenia dotyczące przyszłego ich montowania i monitorowania ze względu na znaczny rozwój tej technologii.

Wpływ farm wiatrowych na morskie gatunki

Rys. 1 Turbina wiatrowa umieszczona na dryfującej platformie

„Wraz ze wzrostem liczby powstających farm wiatrowych, rośnie potrzeba rozważenia konsekwencji i wpływu tych działań na morskie gatunki” mówi Helen Bailey, główny autor badań i profesor na Uniwersytecie w Maryland. „Ważne jest, aby określić miejsce występowania wielorybów, delfinów i innych gatunków, by uniknąć negatywnych skutków i móc monitorować reakcję tych zwierząt na powstawanie i eksploatację elektrowni wiatrowych”[1]

Głośne dźwięki emitowane podczas wbijania pali przy budowie elektrowni mogą potencjalnie powodować uszkodzenia słuchu, zakłócenia komunikacji lub dezorientację zwierząt i ryb. Istnieje również ryzyko zranienia zwierząt morskich przez statki, gdyż ich ruch jest zakłócany przez działalność geodezyjną i instalacyjną. Z drugiej strony natomiast, turbiny wiatrowe mogą działać jak sztuczne rafy i zwiększać dostęp żywności. Mogą również potencjalnie przyczynić się do utworzenia rezerwatów morskich w sąsiedztwie turbin dzięki ograniczeniu żeglugi i rybołówstwa.

„Jednym z najważniejszych elementów planowania energetyki wiatrowej jest rozwijanie projektów w taki sposób, żeby uniknąć lub zminimalizować negatywny wpływ tych urządzeń na środowisko” powiedział Tom Miller, dyrektor Uniwersytetu w Maryland. „Podejmowanie tych decyzji wymaga dokładnego poznania gatunków zwierząt, w szczególności gatunków chronionych, które są wrażliwe na dźwięki, takich jak ssaki morskie.”

Naukowcy zalecają strategiczne gromadzenie danych, aby odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu na gatunki morskie pomogły podejmować słuszne decyzje, w szczególności w krajach, w których realizacja morskiej energetyki wiatrowej jest wciąż we wczesnym stadium rozwoju, np. w Stanach Zjednoczonych.

Jeden z takich projektów rozpocznie się jesienią tego roku u wybrzeży Maryland. Będą to podwodne mikrofony zakotwiczone w dnie oceanu, służące do ciągłego nagrywania dźwięków wytwarzanych przez duże wieloryby i inne ssaki morskie. Badanie to pomoże konstruować w przyszłości farmy wiatrowe, które będą wstanie zminimalizować wpływ hałasu na otaczające środowisko.

„Staje się coraz bardziej oczywistym, że najbardziej znaczący wpływ na morskie ssaki ma hałas towarzyszący budowie farm wiatrowych” powiedział Bailey. „Trzeba nałożyć większy nacisk na ocenę wpływu długoterminowej budowy na jakiekolwiek reakcje behawioralne.”

1. Helen Bailey, Kate L Brookes, Paul M Thompson. Assessing environmental impacts of offshore wind farms: lessons learned and recommendations for the future. Aquatic Biosystems, 2014; 10 (1): 8 DOI: 10.1186/2046-9063-10-8
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141016123608.htm

Opracowała: Anna Marczewska