Wygrano walkę z ludzkim wirusem paragrypy

Badacze z Griffith University’s Institute for Glycomics posunęli się o krok bliżej w walce z ludzkim wirusem paragrypy.

Te silnie zakaźne wirusy są główną przyczyną chorób górnych i dolnych dróg oddechowych u małych dzieci, w tym krupu (ostrego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli). Odpowiedzialne są za tysiące hospitalizacji w krajach rozwiniętych oraz setki tysięcy zgonów każdego roku w krajach rozwijających się.

Dyrektor Instytutu, profesor Mark von Itzstein powiedział, że wyniki badań jego zespołu opublikowane w czasopiśmie Nature Communications pomogą w odkryciu leków antywirusowych przeciw hPIV.

„hPIV otrzymuje wstęp do ludzkich komórek nabłonka dróg oddechowych dołączając się do receptorów węglowodanowych. Następnie szybko się namnaża powodując choroby” powiedział.

„W tym badaniu użyliśmy podejścia interdyscyplinarnego do rozwoju silnych inhibitorów, których celem są strukturalne cechy wewnątrz hemaglutyniny – neuramidazy hPIV typu 3 (hPIV-3 HN).”

„Te inhibitory o podwójnym działaniu stanowią największą grupę silnych projektowych związków i skutecznie blokują wejście hPIV do komórek oraz uwalnianie potomnych wirionów.”

„Do tej pory, ani leki przeciwwirusowe, ani szczepionki nie zostały zatwierdzone do użytku klinicznego w walce przeciwko wirusowi ludzkiej paragrypy, co wzmacnia pilną potrzebę odkrywania nowych strategii terapeutycznych.”

„To odkrycie może spowodować posunięcie badań w zakresie projektowania i syntezy nowych leków, które będą w stanie zatrzymać zakażenie wirusem hPIV,” powiedział profesor von Itzstein.

1. Patrice Guillon, Larissa Dirr, Ibrahim M. El-Deeb, Moritz Winger, Benjamin Bailly, Thomas Haselhorst, Jeffrey C. Dyason, Mark von Itzstein.Structure-guided discovery of potent and dual-acting human parainfluenza virus haemagglutinin–neuraminidase inhibitorsNature Communications, 2014; 5: 5268 DOI: 1038/ncomms6268
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141020105039.htm

Opracował: Karol Madejczyk