Wyimaginowany posiłek-sposób na utratę wagi

Naukowcy z Salk opracowali pigułkę, którą można pomóc w walce z otyłością. Związek skutecznie zatrzymuje przyrost masy ciała, obniża poziom cholesterolu, kontroluje poziom cukru we krwi. Do tej pory został testowany na myszach, ma jednak wielkie szanse na przejście w badaniach klinicznych u ludzi.

W przeciwieństwie do dostępnych na rynku medykamentów, bądź suplementów diety, ten nowy lek, nazwany fexaramine, nie rozpuszcza się we krwi , ale pozostaje w jelitach, co powoduje mniej skutków ubocznych.

Soy-whey-protein-diet

Ronald Evans, dyrektor Laboratorium Gene Expression Salk, główny autor badań, opublikowanych w Nature Medicine [1], nazywa lek wyimaginowanym posiłkiem. „Wysyła on te same sygnały, które maja miejsce wtedy, gdy zjemy zbyt dużo.  Ale nie ma kalorii i nie powoduje zmian apetytu.”

W Stanach Zjednoczonych, ponad jedna trzecia społeczeństwa, to osoby otyłe, około 30 milionów obywateli cierpi zaś na cukrzyce. Obie choroby prowadza do wzrostu wydatków na ochronę zdrowia, a także większe ryzyko na pojawienie się nowych dolegliwości.

Laboratorium Evansa przez ponad dwie dekady badało receptor farnesoid X  (białko FXR) i szukanie roli, jaką pełni w uwalnianiu kwasów żółciowych z wątroby, trawieniu tłuszczów i cukrów. Organizm ludzki „włącza” FXR na początku posiłku, aby przygotować się do napływu żywności. Owe białko powoduje nie tylko uwalnianie kwasów żółciowych, zmienia także poziom cukru we krwi.

Firmy farmaceutyczne, których celem jest tworzenie leków na  otyłość, cukrzycę, choroby wątroby czy innych dolegliwości metabolicznych, opracowały leki, które aktywuja FXR. Niestety leki te wpływają na inne narządy negatywnie, powodując skutki uboczne. Evans zaś prowadząc badania, skupił się nad tym, czy jest możliwe włączenie FXR tylko w jelitach.

Naukowcy pod kierownictwem Evansa, opracowali związek fexaramine. Gdy stosuje się go doustnie, działa tylko w jelitach. Podając taki lek, tylko w formie tabletek, bez transportu do krwioobiegu, ograniczone zostają nie tylko skutki uboczne, ale i następuje zatrzymanie przyrostu masy ciała.

W badaniach prowadzonych na myszach przez 5 tygodni, zauważono że przestały one przybierać na wadze, zmniejszył się cholesterol i uregulował poziom cukru. Ponad to, zwierzęta miały wyższą temperaturę ciała, co sygnalizowało lepsze zachodzenie procesów metabolicznych.

Fexaramine działa lepiej niż inne leki, które aktywuja jednocześnie białko FXR w całym ciele, ponieważ odtwarza on reakcję organizmu na posiłek.

Naukowcy już pracuję na badaniami klinicznymi dla ludzi. Badany lek może być skuteczny wodchudzaniu, oczywiście połączony z odpowiednia dietą i aktywnością fizyczna.

1. Sungsoon Fang, Jae Myoung Suh, Shannon M Reilly, Elizabeth Yu, Olivia Osborn, Denise Lackey, Eiji Yoshihara, Alessia Perino, Sandra Jacinto, Yelizaveta Lukasheva, Annette R Atkins, Alexander Khvat, Bernd Schnabl, Ruth T Yu, David A Brenner, Sally Coulter, Christopher Liddle, Kristina Schoonjans, Jerrold M Olefsky, Alan R Saltiel, Michael Downes, Ronald M Evans. Intestinal FXR agonism promotes adipose tissue browning and reduces obesity and insulin resistanceNature Medicine, 2015; DOI: 10.1038/nm.3760

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150105112734

Opracowała: Angelika Chudzik

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*