Rezygnacja z tradycyjnych żarówek w USA i w innych krajach, a także rosnące zainteresowanie energooszczędnością spowodowało znaczne zwiększenie sprzedaży żarówek LED. Jednak trend ten może być krótkotrwały z powodu wzrostu kosztów najważniejszych materiałów do budowy żarówek, zwanych metalami ziem rzadkich. Naukowcy zaprojektowali nowe tworzywa do wyrobu żarówek LED domowego użytku bez używania rzadkich pierwiastków. Swój wynalazek opublikowali w ACS’ Journal of the American Chemical Society.[1]
Prawa autorskie: ACS
Oświetlenie LED to energooszczędna alternatywa – jest bardziej trwałe i może świecić o wiele dłużej, niż tradycyjne żarówki. Dzięki zmianie oświetlenia na LED w ciągu najbliższych dwóch dekad, jak informuje Departament Energii USA, „kraj może zaoszczędzić 250 mld $ na kosztach energii w ciągu tego okresu, zmniejszyć zużycie energii elektrycznej na oświetlenie o blisko połowę i uniknąć emisji 1800 ton dwutlenku węgla.” Białe żarówki energooszczędne są już dostępne w sklepach, ale ich światło jest „chłodniejsze” niż w tradycyjnych żarówkach. Dodatkowo, większość tych świateł jest wykonana z metali ziem rzadkich, które w coraz większym stopniu są pożądane w produkcji urządzeń elektronicznych, przez co technologia nie należy do najtańszych. Zespół badaczy Jing Li zaczął rozwiązywać problem kwestii pozyskiwania materiałów i wysokich cen.
Naukowcy opracowali rodzinę materiałów, które nie zawierają metali ziem rzadkich, ale zamiast tego zbudowane są głównie z jodku miedzi. Niedrogie rozwiązanie pozwoliło osiągnąć ciepłe światło w odcieniu bieli i różnych innych kolorach. „Łącząc te funkcje, materiał tej klasy znajduje ogólne zastosowanie oświetleniowe,” podsumowali badacze.
Nowy sposób produkcji zarówno białych jak i kolorowych żarówek LED jest bardziej przyjazny dla Ziemi niż jakakolwiek istniejąca do tej pory metoda.
- Xiao Zhang, Wei Liu, George Z. Wei, Debasis Banerjee, Zhichao Hu, Jing Li. Systematic Approach in Designing Rare-Earth-Free Hybrid Semiconductor Phosphors for General Lighting Applications. Journal of the American Chemical Society, 2014; 136 (40): 14230 DOI: 10.1021/ja507927a
- http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141015112329.htm
Opracowała: Olga Polakowska
Korekta: Julia Szpakowska