Złamano kod genetyczny regulujący jednoniciowe wirusy RNA

Naukowcy z Uniwersytetu w Hertfordshire opracowali kod genetyczny jednoniciowych wirusów RNA. Klucz ten kontroluje rozwój infekcji i zakażeń, które są wywoływane przez pojedyncze nici wirusów RNA. Wirusy te są pod wieloma względami podobne do powszechnie znanych nam patogenów. Wśród nich wyróżnia się między innymi wirusy wywołujące przeziębienia, polio oraz zimową chorobę żołądka (grypę żołądkową).

2009 Brian Judd This 2009 photograph captured a sneeze in progress, revealing the plume of salivary droplets as they are expelled in a large cone-shaped array from this man’s open mouth, thereby, dramatically illustrating the reason one needs to cover hios/her mouth when coughing, or sneezing, in order to protect others from germ exposure. How Germs SpreadIllnesses like the flu (influenza) and colds are caused by viruses that infect the nose, throat, and lungs. The flu and colds usually spread from person to person when an infected person coughs or sneezes.How to Help Stop the Spread of GermsTake care to: - Cover your mouth and nose when you sneeze or cough -  Clean your hands often - Avoid touching your eyes, nose or mouth -  Stay home when you are sick and check with a health care provider when needed - Practice other good health habits.

Dotychczas naukowcy nie byli w stanie odnaleźć i prawidłowo zinterpretować kodu genetycznego tych wirusów. Był on sprytnie ukryty w sekwencji kwasu rybonukleinowego (RNA), który tworzy ten typ genomu wirusowego. Dzięki badaniom ujawnione wiele szczegółowych informacji dotyczących tych wirusów. Wykazano, że są zdolne do samoistnego łączenia cząstek białkowych. W ten sposób tworzyły one ochronną otoczkę dla samego genomu wirusowego. Następnie genom jest odpowiednio pakowany do wnętrza tak stworzonej, ochronnej otoczki. Cząsteczki białkowe są w stanie kontaktować się ze sobą i zbierać rozproszone sygnały dotyczące upakowania wirusowego genomu.

Wykorzystując najnowsze zdobycze technologii badacze dowiedli, że są w stanie „zagłuszyć” kod genetyczny wirusów. Poprzez to działanie można łatwo zatrzymać namnażanie wirusów potomnych. Dzięki temu wirus jest inaktywowany i przestaje funkcjonować. Badacze przekonują, że może być to nowy kierunek badań w celu zapobiegania chorobom wirusowym.

„Jeśli wyobrazimy sobie molekularną wojnę, to system kodowania sygnałów umożliwia wirusom przeprowadzenie niezwykle skutecznego ataku w naszym organizmie,” przekonuje profesor Peter Stockley. Jest on profesorem biochemii na Uniwersytecie w Leeds. „Udało nam się odnaleźć ‘Enigmę’ – system kodowania wirusów, który ukrywał przed nami wszystkie sygnały. Dodatkowo opracowaliśmy system komunikacji wirusów i przekazywane przez nie informacje. Dzięki temu jesteśmy w stanie zatrzymać ich wdrożenie przez wirusy,” dodał profesor.

Jednoniciowe wirusy RNA są najprostszym typem wirusów. Były pierwszymi na liście do opracowanie wewnętrznego kodu genetycznego. Jednak pomimo wielu badań, nadal stanowią grupę najbardziej silnych i szkodliwych patogenów zakaźnych. Warto wymienić najbardziej powszechny przypadek. Nieżyt nosa (wywoływany podczas przeziębienia) stanowi większą grupę infekcji  w ciągu roku, niż wszystkie inne czynniki zakaźne razem wzięte (około 1 miliarda przypadków). Pośród innych wirusowych chorób w tej grupie wymienia się także zapalenie wątroby typu C oraz HIV.

Złamano kod genetyczny regulujący jednoniciowe wirusy RNA 1Rys. 2 Wirus zapalenia wątroby typu C

Następnym krokiem będzie poszerzenie zakresu badanych i charakteryzowanych wirusów. Naukowcy planują badania nad wirusami zwierzęcymi. Kluczem do dalszych sukcesów ma być połączenie najnowszych metod i technik z zakresu biologii molekularnej. Badacze chcą wykorzystać spektroskopię fluorescencyjną oraz najnowsze modele obliczeniowe. Liczą, że będą w stanie już wkrótce zaproponować nowe rozwiązania farmakologiczne, w celu zwalczania różnorodnych schorzeń.

1. Nikesh Patel, Eric C. Dykeman, Robert H. A. Coutts, George P. Lomonossoff, David J. Rowlands, Simon E. V. Phillips, Neil Ranson, Reidun Twarock, Roman Tuma, Peter G. Stockley. Revealing the density of encoded functions in a viral RNA. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2015; 201420812 DOI:10.1073/pnas.1420812112

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150226084847.htm

3. http://www.leeds.ac.uk/news/article/3660/researchers_discover_viral_enigma_machine

4. http://www.pnas.org/content/112/7/2227.full