Zsyntetyzowano Gwiazdę Dawida

Doktorant Uniwersytetu w Manchesterze- Alex Stephens – wraz ze swoimi kolegami z powodzeniem syntetyzowali katenan Gwiazdy Dawida – cząsteczkę w kształcie gwiazdy zbudowaną z  zazębiających się pierścieni.

Zsyntetyzowano Gwiazdę Dawida

Rysunek 1. Szlak syntezy Gwiazdy Dawida, prawa autorskie: David A. Leigh et al.

Chemicy z całego świata próbowali stworzyć cząsteczkę Gwiazdy Dawida przez ponad dwie dekady, jednak zadanie to było bardzo trudne i czasochłonne.

Stworzona cząsteczka katenanu składa się z dwóch trójkątów molekularnych, splecionych ze sobą trzykrotnie w heksagram. Każdy z trójkątów zawiera 114 atomów węgla na obwodzie. Trójkąty cząsteczkowe nawijają się na siebie w tym samym czasie, w procesie zwanym „samodzielnym formowaniem”, podobnym do tego, w którym powstaje podwójna helisa DNA w biologii.

„W biologii molekularnej używamy już kolczugi cząsteczkowej do tworzenia kapsydów niektórych wirusów, a teraz jesteśmy zdolni do odtworzenia jego niezwykłych właściwości. To kolejny krok na drodze do stworzenia sztucznej kolczugi cząsteczkowej, która może przyczynić się do rozwoju nowych materiałów, które są lekkie, elastyczne i bardzo silne. Podobnie jak przełomem były ciężkie zbroje w średniowieczu, tak teraz jest nim zdolność do syntezy kolczugi. Może to być duży krok w kierunku tworzenia materiałów z wykorzystaniem nanotechnologii. Mam nadzieję, że doprowadzi to do wielu ciekawych wydarzeń w przyszłości.” Powiedział Prof. David Leigh z Uniwersytetu w Manchesterze, który jest głównym autorem pracy opublikowanej w czasopiśmie Nature Chemistry [1] .

Obecnie naukowcy pracują nad większymi, bardziej skomplikowanymi, konstrukcjami tych struktur.

Zsyntetyzowano Gwiazdę Dawida_2

 Rysunek 2. Przestrzenny model cząsteczki Gwiazdy Dawida, prawa autorskie: David A. Leigh et al.

  1. David A. Leigh et al. A Star of David catenane. Nature Chemistry, published online September 21, 2014; doi: 10.1038/nchem.2056
  2. http://www.sci-news.com/othersciences/chemistry/science-star-of-david-molecule-02176.html

Opracowała: Anna Marczewska

Korekta: Julia Szpakowska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*