Antybakteryjne mydła powodują raka?

Żyjemy w czasach, w których ludzie są świadomi jak niezbędna jest higiena. Mycie rąk to ważny sposób na zachowanie zdrowia. Wiele osób poza tradycyjnymi środkami higieny, zaopatruje się w antybakteryjne produkty. Wymienione środki kosmetyczne są od kilku lat badane przez naukowców, ponieważ zawierają triklosan.

Antybakteryjne mydła powodują raka

Rys.1 Budowa strukturalna triklosanu

Triklosan to aromatyczny związek organiczny, stosowany powszechnie jako środek grzybobójczy i bakteriostatyczny. Możemy go spotkać w antybakteryjnych mydłach, dezodorantach, kosmetykach, pastach do zębów i innych produktach.

Związek ten zaburza działanie hormonów, w tym tych kluczowych regulujących m.in. wzrost. Co za tym idzie, może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne, w tym wady wrodzone i nowotwory.

Prof. Robert H. Tukey z wydziału Chemii, Biochemii i Farmakologii Uniwersytetu Iowa, prowadził badania, które wykazały, że trikloksan zaburza czynności wątroby u myszy. Gdy były narażone na ten związek przez 6 miesięcy (odpowiednik 18 ludzkich lat) były bardziej podatne na nowotwory tego organu niż myszy nie mające kontaktu z tym związkiem. Naukowcy uważają, że jest to spowodowane zaburzaniem działania białka odpowiedzialnego za usuwanie obcych lub szkodliwych substancji. Taka dysfunkcja może być wywoływana przez triklosan.

Oddzielne badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Tufts. Odkryli oni, że bakterie mogą się mutować i posiadać gen odporności na triklosan, co jest niebezpieczne i może prowadzić do rozwoju bakterii opornych na antybiotyki o strukturze podobnej do triklosanu.

Wspomniany związek chemiczny stał się bardzo powszechny. Badania wykazały jego śladowe ilości w mleku u 97% kobiet karmiących piersią. W moczu występuje u prawie 75% badanych osób.

  1. Mei-Fei Yueh, Koji Taniguchi, Shujuan Chen, Ronald M. Evans, Bruce D. Hammock, Michael Karin, and Robert H. Tukey. The commonly used antimicrobial additive triclosan is a liver tumor promoter. PNAS, November 17, 2014 DOI: 10.1073/pnas.1419119111
  2. http://news.discovery.com/human/health/skip-sanitizer-hand-wash-130514.htm
  3. http://news.discovery.com/human/health/antimicrobial-in-soaps-causes-liver-cancer-in-mice-141017.htm

Opracowała: Olga Polakowska

Korekta: Anna Marczewska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*