Żyjemy w czasach, w których ludzie są świadomi jak niezbędna jest higiena. Mycie rąk to ważny sposób na zachowanie zdrowia. Wiele osób poza tradycyjnymi środkami higieny, zaopatruje się w antybakteryjne produkty. Wymienione środki kosmetyczne są od kilku lat badane przez naukowców, ponieważ zawierają triklosan.
Rys.1 Budowa strukturalna triklosanu
Triklosan to aromatyczny związek organiczny, stosowany powszechnie jako środek grzybobójczy i bakteriostatyczny. Możemy go spotkać w antybakteryjnych mydłach, dezodorantach, kosmetykach, pastach do zębów i innych produktach.
Związek ten zaburza działanie hormonów, w tym tych kluczowych regulujących m.in. wzrost. Co za tym idzie, może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne, w tym wady wrodzone i nowotwory.
Prof. Robert H. Tukey z wydziału Chemii, Biochemii i Farmakologii Uniwersytetu Iowa, prowadził badania, które wykazały, że trikloksan zaburza czynności wątroby u myszy. Gdy były narażone na ten związek przez 6 miesięcy (odpowiednik 18 ludzkich lat) były bardziej podatne na nowotwory tego organu niż myszy nie mające kontaktu z tym związkiem. Naukowcy uważają, że jest to spowodowane zaburzaniem działania białka odpowiedzialnego za usuwanie obcych lub szkodliwych substancji. Taka dysfunkcja może być wywoływana przez triklosan.
Oddzielne badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Tufts. Odkryli oni, że bakterie mogą się mutować i posiadać gen odporności na triklosan, co jest niebezpieczne i może prowadzić do rozwoju bakterii opornych na antybiotyki o strukturze podobnej do triklosanu.
Wspomniany związek chemiczny stał się bardzo powszechny. Badania wykazały jego śladowe ilości w mleku u 97% kobiet karmiących piersią. W moczu występuje u prawie 75% badanych osób.
- Mei-Fei Yueh, Koji Taniguchi, Shujuan Chen, Ronald M. Evans, Bruce D. Hammock, Michael Karin, and Robert H. Tukey. The commonly used antimicrobial additive triclosan is a liver tumor promoter. PNAS, November 17, 2014 DOI: 10.1073/pnas.1419119111
- http://news.discovery.com/human/health/skip-sanitizer-hand-wash-130514.htm
- http://news.discovery.com/human/health/antimicrobial-in-soaps-causes-liver-cancer-in-mice-141017.htm
Opracowała: Olga Polakowska
Korekta: Anna Marczewska