Czy wirusy czynią nas mądrzejszymi?

Nowe badanie, stworzone przez naukowców z Lund University w Szwecji, wskazuje, że włączone do materiału genetycznego człowieka miliony lat temu wirusy mają ogromne znaczenie przy budowie skomplikowanych sieci, które można znaleźć w ludzkim mózgu.

Naukowcy od dawna wiedzą, że retrowirusy endogenne stanowią około 5% naszego DNA. Przez wiele lat uważano jednak, że jest ono w większości nieaktywne i właściwie niepotrzebne. Jednak w swoim ostatnim badaniu, Johan Jakobsson i jego współpracownicy wykazali, że retrowirusy prawdopodobnie mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania mózgu, a dokładnie odpowiadają za regulację ekspresji genów.

shutterstock_83131060

„Mogliśmy zaobserwować, że wirusy aktywowane są w specyficzny sposób w komórkach mózgowych i pełnią ważną, regulacyjną rolę. Wierzymy, że może ona przyczynić się do wyjaśnienia, dlaczego komórki nerwowe są tak dynamiczne i wielopostaciowe, biorąc pod uwagę ich funkcje. Może być też tak, że bardziej lub mniej skomplikowane funkcje wirusów u różnych gatunków pomogą nam zrozumieć, dlaczego jesteśmy tak różni,” mówi Johan  Jakobsson z Lund University.

Z artykułu dowiadujemy się też, że dzięki konkretnym mechanizmom molekularnym neuronalne komórki macierzyste mogą kontrolować proces aktywacji retrowirusów.

„Wierzę, że to badanie prowadzi do nowych, fascynujących badań chorób mózgu. Aktualnie, kiedy szukamy genetycznych czynników związanych z różnymi chorobami, zazwyczaj bierzemy pod uwagę geny, które są nam znane, a które stanowią jedynie 2% całego genomu. Teraz otwierają się nowe możliwości poszukiwań w dużo większej części materiału genetycznego, który wcześniej uważaliśmy za nieistotny. Obraz mózgu staje się jeszcze bardziej złożony, ale obszar, w którym będzie można szukać błędów, z którymi związane są choroby o podłożu genetycznym, jak np. choroby neurodegeneracyjne, choroby psychiczne czy guzy mózgu, także wzrasta,” mówi Jakobsson.

Z pewnością można stwierdzić, że jest to obszar, w którym nadal jest wiele do odkrycia, ale już teraz pojawiają się nowe perspektywy, jeśli chodzi o badania chorób mózgu i ich czynników genetycznych.

1. Liana Fasching, Adamandia Kapopoulou, Rohit Sachdeva, Rebecca Petri, Marie E. Jönsson, Christian Männe, Priscilla Turelli, Patric Jern, Florence Cammas, Didier Trono, Johan Jakobsson. TRIM28 Represses Transcription of Endogenous Retroviruses in Neural Progenitor Cells. Cell Reports, 2015; 10 (1): 20 DOI:10.1016/j.celrep.2014.12.004

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150112093129.htm

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*