DNA przetrwało krytyczne wejście w atmosferę ziemską

Materiał genetyczny (DNA) może przetrwać lot w przestrzeni kosmicznej oraz ponowne wejście w atmosferę Ziemi – i nadal nieść informacje genetyczne. Zespół naukowców z UZH uzyskał te zdumiewające wyniki podczas eksperymentu przeprowadzonego w trakcie misji rakiety TEXUS-49.

DNA przetrwało krytyczne wejście w atmosferę ziemską

Przyczepione do poszycia rakiety, małe cząsteczki dwuniciowego DNA poleciały w kosmos i z powrotem. Po starcie, locie kosmicznym, ponownym wejściu w atmosferę i lądowaniu na Ziemi, tzw. plazmidy cząsteczek DNA wciąż znajdowały się na wszystkich punktach aplikacji na rakiecie TEXUS-49.

DNA przetrwało krytyczne wejście w atmosferę ziemską

Rys.2 przedstawiający: 1 – chromoson bakteryjny, 2 – plazmidy, czyli występujące w cytoplazmie komórki cząsteczki pozachromosowego DNA, zdolne do niezależnej replikacji

To nie jedyna niespodzianka. W większości przypadków, odzyskane DNA było wciąż zdolne do pełnienia roli nośnika informacji genetycznej komórek bakterii i tkanki łącznej. „Badanie to dostarcza dowodów eksperymentalnych, że informacja genetyczna zawarta w DNA jest w stanie przetrwać ekstremalne warunki kosmiczne i ponowne wejście w gęstą atmosferę ziemską”, mówi szef badań profesor Oliver Ullrich z Uniwersytetu w Zurychu z Instytutu Anatomii.

Spontaniczna druga misja

Eksperyment o nazwie DARE (DNA atmospheric re-entry experiment) jest wynikiem spontanicznego pomysłu naukowców UZH, dr Cora Thiel i profesora Ullrich, którzy przeprowadzali eksperymenty mające na celu określenie wpływu siły ciężkości na regulację ekspresji genów w ludzkich komórkach za pomocą zdalnie sterowanego sprzętu zamontowanego wewnątrz rakiety TEXUS-49.

Podczas przygotowań do misji zaczęli się zastanawiać, czy zewnętrzna konstrukcja rakiety może również być odpowiednia do testów stabilności tzw. biosygnatur. „Biosygnatury to cząsteczki, które mogą udowodnić istnienie życia pozaziemskiego w przeszłości lub obecnie”, wyjaśnia dr Thiel. I tak dwaj naukowcy UZH przeprowadzili małą, drugą misję w europejskiej stacji rakiet Esrange w Kirunie na północ od koła podbiegunowego.

DNA przetrwało najbardziej ekstremalne warunki

Dodatkowe doświadczenie pierwotnie miało być testem wstępnym, mającym na celu sprawdzenie stabilność biomarkerów podczas lotów kosmicznych i ponownego wejścia w atmosferę. Uczeni byli zaskoczeni uzyskanymi wynikami, które wykazały, że informacja genetyczna z DNA jest zasadniczo odporna na najbardziej ekstremalne warunki.

Różni naukowcy sądzą, że DNA mogło przywędrować do nas z przestrzeni kosmicznej np. w pozaziemskim materiale składającym się z kurzu i meteorytów, którego około 100 ton uderza naszą planetę codziennie.

Ta niezwykła stabilność DNA w warunkach kosmicznych musi być uwzględniona w interpretacji wyników badań dotyczących poszukiwania życia pozaziemskiego: „Wyniki pokazują, że pomimo wszystkich środków ostrożności, statki kosmiczne również mogły przewieźć ziemskie DNA do swojego miejsca lądowania”, dodał Ullrich.

  1. Cora S. Thiel, Svantje Tauber, Andreas Schütte, Burkhard Schmitz, Harald Nuesse, Ralf Möller, Oliver Ullrich. Functional Activity of Plasmid DNA after Entry into the Atmosphere of Earth Investigated by a New Biomarker Stability Assay for Ballistic Spaceflight Experiments. PLoS ONE, 2014 DOI: 10.1371/journal.pone.0112979
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141126144150.htm

Opracowała: Małgorzata Jabłońska

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*