Dwutlenek węgla – niewidzialny sabotażysta cz.2

Głównym tematem wszelkich dyskusji, dotyczących globalnego ocieplenia, jest dwutlenek węgla. Nie jest to nic dziwnego, CO2 jest gazem bardzo nam bliskim, gdyż zajmuje ok. 5% objętości wydechu. Od czasów rewolucji przemysłowej, gdy ludzkość rozpoczęła spalanie paliw kopalnych, jego zawartość w atmosferze znacząco wzrosła. Jak widać na Rys. 1, poziom CO2 przez 650 000 lat, aż do roku 1950, nie przekroczył 300 ppm[1]. Od tego czasu wciąż rośnie i zbliża się do 400 ppm.

Evidence_CO2

Rys. 1 Ilość dwutlenku węgla w atmosferze na przestrzeni lat.

Dlaczego powinniśmy martwić się tym faktem? Otóż dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym, czyli takim, który potęguje działanie efektu cieplarnianego. Atmosferę Ziemi można porównać do ścian szklarni, ponieważ przepuszczają one promieniowanie ultrafioletowe o wysokiej energii, docierające ze Słońca do Ziemi. Rośliny, gleba i powietrze wewnątrz ogrzewają się poprzez absorpcję promieni UV i emitują fale elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni, które mają niższą energię niż ultrafiolet. Przez to nie mogą przeniknąć przez ściany szklarni na zewnątrz, więc temperatura wnętrza pozostaje wysoka. Atmosfera odbija większość promieniowania docierającego ze Słońca. Część, która dociera do powierzchni Ziemi, jest odbijana lub pochłaniana. W idealnych warunkach, odbite promieniowanie przenika przez atmosferę i jest dalej emitowane we wszystkich kierunkach w przestrzeń kosmiczną. Gazy cieplarniane, w skład których, oprócz dwutlenku węgla, wchodzą: tlenek azotu, metan, a także para wodna, absorbują ciepło, które powierzchnia Ziemi odbija w postaci światła podczerwonego. Następnie re-emitują je we wszystkich kierunkach, ogrzewając dolne warstwy atmosfery oraz powierzchnię planety.

Emisja dwutlenku węgla powinna być ograniczona i regulowana, ponieważ mamy pewność, że to ludzie, poprzez sukcesywną emisję dwutlenku węgla, w wyniku spalania paliw kopalnych, są odpowiedzialni za ocieplenie klimatu. Dlaczego możemy być pewni? Na to pytanie odpowiem w następnym artykule dotyczącym globalnego ocieplenia.

Cz.1 http://wiedza.alkahest.umcs.pl/globalne-ocieplenie-morderca-waszych-wnuczat/

Cz.3 http://wiedza.alkahest.umcs.pl/orbitalne-obserwatorium/

  1. Parts per milion – liczba cząsteczek danej substancji przypadającej na milion cząsteczek substancji, w której jest rozpuszczona.
  2. http://climate.nasa.gov 

Opracował: Szczepan Głodzik

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*