Jak sen wpływa na naszą pamięć?

Naukowcy od dawna wiedzą, że sen, pamięć oraz nauka są ze sobą ściśle powiązane. Większość zwierząt, począwszy już od much, ma problem z przypomnieniem sobie wyuczonych rzeczy, gdy są pozbawione snu. W mechanizmie zapamiętywania sen ma kluczowe znaczenie. Umożliwia bowiem przeniesienie zdobytych informacji z pamięci krótkoterminowej do pamięci długotrwałej. Proces ten jest znany jako konsolidacja pamięci.

Jak sen wpływa na naszą pamięć 2

Rys. 1 Śpiący pies

Jego mechanizm jest jednak ciągle tajemnicą. Naukowcy mają dwie odrębne hipotezy. Jedna zakłada, że mechanizm promujący sen odpowiada również za konsolidację i transfer wyuczonych informacji. Według drugiego, są to dwa zupełnie odrębne procesy, które ściśle ze sobą współpracują. Można to wytłumaczyć w następujący sposób. Neurony mogą pracować, ponieważ mózg jest wyciszony i odpoczywa albo istnieje pewna grupa neuronów, które wprowadzają nas w fazę snu. W tym czasie inne neurony są odpowiedzialne za konwersję naszej wiedzy.

Grupa naukowców postanowiła przeanalizować te hipotezy w oparciu o badania przeprowadzone na Drosophila. Skoncentrowali się na badaniu grzbietowych połączeń medialnych (DPM). Okazało się, że gdy DPM są aktywne, muszki spały znacznie dłużej. Natomiast gdy neurony DPM były dezaktywowane, trzymane muszki były bardzo aktywne.

Jak sen wpływa na naszą pamięć 3Rys. 2 Laboratoryjna hodowla muszki owocówki w fiolce z papką owocową

Neurony grzbietowych połączeń medialnych wyraźnie hamowały bezsenność, gdy były włączone. Jednocześnie odpowiadają także za przekształcenie zdobytych informacji w wiedzę zapisaną w pamięci długoterminowej. Wszystkie te procesy odbywają się w jednej części mózgu Drosophila. Jest to tzw. ciałko grzybkowate (ang. mushroom body). Ten fragment mózgu podobny jest do hipokampa. To właśnie tutaj zlokalizowany jest ośrodek pamięci i uczenia się. Okazuje się również, że ta część mózgu odpowiada za utrzymanie pobudzenia u muszki.

Naukowcy wnioskują, to właśnie neurony DPM dzięki swojej sygnalizacji wprowadzają organizm w stan snu. „W pewien sposób mówią, że jeśli chcemy coś zapamiętać to musimy się położyć, odpocząć i dobrze się wyspać,” stwierdził doktor Bethany Christmann. Jest on jednym z koordynatorów tego projektu badawczego. Zrozumienie tego złożonego systemu u muszek, może pomóc odkryć powiązania występujące w ludzkim mózgu. Dzięki wiedzy na temat połączenia snu z zapamiętywaniem, będzie możliwe prowadzenia dalszych, bardziej złożonych badań. Pozwolą one znacznie zawęzić poszukiwania takich procesów u ludzi. W dalszej kolejności umożliwi to zrozumienie bezpośredniego wpływu snu na naszą pamięć. Zweryfikuje to także naszą wiedzę na temat bezsenności i zaburzeń pamięci.

1. Paula R Haynes, Bethany L Christmann, Leslie C Griffith. A single pair of neurons links sleep to memory consolidation inDrosophila melanogaster. eLife, 2015; 4 DOI: 10.7554/eLife.03868

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150123121735.htm

Opracował: Karol Madejczyk

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*