Kamuflująca taśma klejąca

Naukowcy z USA opracowali taśmę klejącą, która sprawia, że obiekty dopasowują się do otoczenia poprzez odbicie promieniowania podczerwonego, co sprawia że stają się niewidoczne w termowizorze. Elastyczna powłoka na bazie białka pochodzącego ze skóry głowonogów może znaleźć zastosowanie m.in. w wojskowym kamuflażu.

Kolezanka_E._w_podczerwieni

Rys. 1 Przykład termogramu

Głowonogi, do których należą kalmary, ośmiornice i mątwy są mistrzami kamuflażu. Skóra tych organizmów zawiera iridofory, czyli komórki odbijające padające na nie światło. Ich błona komórkowa ma budowę lamelarną, wewnątrz za to znajdują się organella przypominające trombocyty, które zawierają białko reflektynę. Substancja ulega odwracalnej fosforylacji, która zmienia wielkość i strukturę lamel, zmieniając współczynnik odbicia idiofonów w całym widmie widzialnym.

Grupa badawcza pod przewodnictwem Alona Gorodeckiego z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine opracowała metodę powlekania elastycznej, przejrzystej i kleistej powierzchni cienką warstwą reflektyny. Takie „naklejki” są przezroczyste w normalnym świetle, mogą być przyklejane do różnych powierzchni, co jest bardzo praktyczne i z pewnością sprawdzi się w celach wojskowych do kamuflowania. Współczynnik odbicia jest kontrolowany przez rozciąganie, jednak po ogrzaniu materiału powraca do pierwotnego stanu. „Wyprodukowanie takiej warstwy nie jest trudne, wymaga niewielkiej ilości materiału więc nie może być droższe od zwykłej taśmy klejącej, którą możemy znaleźć na naszych biurkach,” mówi Alon Gorodecki.

Poza tą kamuflującą właściwością, Gorodecki twierdzi, że zaawansowane wersje materiału mogą być zastosowane w powłokach szklanych wymagających regulacji temperatury. Zespół chce także wytworzyć tkaniny z wykorzystaniem niezwykłych właściwości reflektyny. „Postawiliśmy sobie za cel opracowanie specjalnej odzieży, która będzie regulowała wymianę ciepła ciała użytkownika z otoczeniem. Czy nie byłoby miło nosić kurtkę, w której byłoby nam chłodno w ciepłe dni i ciepło zimą?” mówi Gorodecki.

Jason Slinker, ekspert w dziedzinie materiałów optoelektronicznych z University of Texas w Dallas mówi: „Materiał będzie hitem w branży odzieżowej. Takie trwałe, dostosowane do otoczenia, czułe i niedrogie ubrania w dodatku z możliwością zmiany ich koloru poprawią bezpieczeństwo, a także będą estetyczne.”

1. L Phan et al, J. Mater. Chem. C, 2015, DOI: 10.1039/c5tc00125k

2. http://www.rsc.org/chemistryworld/2015/02/infrared-adhesive-tape-camouflage-cephalopods

Opracowała: Olga Polakowska

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*