Korzystanie z sauny wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca i śmiertelności

Sauna może zrobić więcej dobrego niż może Ci się wydawać. Nowe badania, opublikowane w Internecie przez JAMA Internal Medicine[1], sugerują, że korzystanie z sauny znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z różnych przyczyn.

women-936549_1920

Chociaż niektóre badania wykazały, że kąpiel w saunie jest związana z lepszym funkcjonowaniem układu krążenia, związek między regularnym korzystaniem z sauny a ryzykiem nagłej śmierci sercowej (SCD) i śmiertelnymi chorobami sercowo-naczyniowymi (CVD) nie jest znany.

Jari A. Laukkanen, MD, Ph.D., z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i współautorzy badali związek między kąpielami w saunie i ryzykiem wystąpienia SCD, śmiertelnej choroby wieńcowej (CHD), śmiertelnych chorób sercowo-naczyniowych oraz śmiertelności ogólnej w grupie 2315 mężczyzn w średnim wieku (42 do 60 lat) ze wschodniej Finlandii. Wyniki pokazały, że w medianie (21 lat), wystąpiło 190 śmiertelnych SCD, 281 śmiertelnych CHDs, 407 śmiertelnych CVDs i 929 zgonów ze wszystkich przyczyn. W porównaniu z mężczyznami, którzy zgłosili, że korzystają z sauny raz w tygodniu, ryzyko SCD było o 22% niższe niż w przypadku korzystania z sauny  2 do 3 razy w ciągu tygodnia i o 63% niższe niż przy korzystaniu z sauny od 4 do 7 razy na tydzień. Ryzyko śmiertelnych zdarzeń CHD i CVD podobnie. Dla śmiertelności ze wszystkich przyczyn, korzystanie z kąpieli w saunie od 2 do 3 razy w tygodniu wiązało się z 24 % niższym ryzykiem niż podczas korzystania do 7 razy tygodniowo.

Uzyskane wyniki pokazują także, że czas spędzony w saunie był także ważny. W porównaniu z mężczyznami, którzy spędzili mniej niż 11 minut w saunie, ryzyko SCD było o 7 procent niższe niż w przypadku przebywania w saunie od 11 do 19 minut i o 52 procent niższe, gdy sesja trwała ponad 19 minut. Podobne związki były postrzegane w śmiertelnych CHDs i śmiertelnych CVDs. „Uzasadnione są dalsze badania w celu ustalenia potencjalnego mechanizmu łączącego zażywanie kąpieli w saunie i układ krążenia”, mówią autorzy.

1. Tanjaniina Laukkanen, Hassan Khan, Francesco Zaccardi, Jari A. Laukkanen. Association Between Sauna Bathing and Fatal Cardiovascular and All-Cause Mortality Events. JAMA Internal Medicine, 2015; DOI: 10.1001/jamainternmed.2014.8187

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150223122602.htm

Opracowała: Anna Marczewska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*