Materiał ciemniejszy niż czarny?

Brytyjscy naukowcy opracowali materiał tak czarny, że pochłania wszystko, odbijając jedynie 0,035 % światła widzialnego, co ustanawia nowy rekord świata. Jego powłoka wykonana jest z nanorurek węglowych. Każda z nich jest 10 000 razy cieńsza od ludzkiego włosa. Jest tak ciemnym materiałem, że oko ludzkie nie jest w stanie stwierdzić, co widzi. Kształty i kontury są utracone, nie pozostawiając nic poza pozorną otchłanią.

Materiał ciemniejszy niż czarny

Rys.1 Vantablack

Materiał, o którym mowa, został nazwany Vantablack. Jego nazwa wskazuje na mikrostrukturę, która sprawia, że pochłania 99,965% światła widzialnego. Poprzedni rekordzista w tej dziedzinie posiadał wynik  99,960%.

Tworzywo wykonane zostało z nanorurek węglowych, które umieszczone zostały na podłożu z folii aluminiowej. Małe przestrzenie między rurkami łapią światło, uniemożliwiając mu odbicie się od materiału. Vantablack może być wytwarzany w niższych temperaturach niż w przypadku konkurencyjnych materiałów oraz lepiej wiąże się z innymi powierzchniami. W efekcie możliwe jest umieszczenie go na wielu różnych przedmiotach.

Właściwości nowego tworzywa pozwolą na wykorzystanie go w produkcji kamer astronomicznych, teleskopów i systemów skanowania w podczerwieni.

Naukowcy badali wytrzymałość produktu, aby sprawdzić czy jest w stanie przetrwać w przestrzeni kosmicznej wraz z satelitą. Mógłby on być pomocny przy kalibracji super czułych kamer termowizyjnych.   Poprawia on bowiem dość znacząco zdolność do widzenia nawet najsłabiej świecących gwiazd.

Ponadto materiał przewodzi ciepło siedem i pół razy skuteczniej niż miedź i ma 10 razy większą wytrzymałość na rozciąganie niż stal, co również może przyczynić się do jego nowych zastosowań.

Stephen Westland, profesor biorący udział w badaniu podsumował odkrycie słowami: „Wiele osób twierdzi, że to kolor nie odbija światła. Nic bardziej mylnego, poza czarnymi dziurami nie istnieje nic, co mogłoby tego dokonać. Nowemu materiałowi jest jednak niemal tak blisko do czarnej dziury, jak tylko możemy sobie wyobrazić”.

Największym problemem może okazać się cena. Ta nie została jak dotąd ujawniona, ale naukowcy nie ukrywają, że będzie ona wysoka.

  1. The partial space qualification of a vertically aligned carbon nanotube coating on aluminium substrates for EO applications. Evangelos Theocharous, Christopher J. Chunnilall, Ryan Mole, David Gibbs, Nigel Fox, Naigui Shang, Guy Howlett, Ben Jensen, Rosie Taylor, Juan R. Reveles, Oliver B. Harris, and Naseer Ahmed
  2. http://www.independent.co.uk/news/science/blackest-is-the-new-black-scientists-have-developed-a-material-so-dark-that-you-cant-see-it-9602504.html

Opracowała:Anna Skorupa

Korekta: Anna Marczewska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*