Można zwiększyć liczbę zdrowych komórek powstających u pacjentów po chemioterapii

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż chemioterapia pomaga w walce z rakiem. Wiadomo też, że sieje ogromne spustoszenie w organizmie niszcząc zarówno wadliwe, jak i normalne, zdrowe komórki.

Naukowcy z Michigan State University są coraz bliżej odkrycia sposobu na zwiększenie produkcji zdrowych komórek u pacjentów z nowotworami, u których stosuję się chemioterapię. Poprzez dodanie tyminy do DNA normalnych komórek, która jest naturalnym budulcem znajdującym się w  materiale genetycznym, można stymulować produkcję genów i powodować ich namnażanie. O  prowadzonych badaniach można przeczytać w czasopiśmie Molecular Cell[1].

Można zwiększyć liczbę zdrowych komórek powstających u pacjentów po chemioterapii 1

Rys. 1 Komórki rakowe nowotworu piersi

,,W większości przypadków, chorzy na raka, którzy otrzymują chemioterapię tracą dużo, szybko rosnących, zdrowych komórek, a także włosy, paznokcie czy fragmenty błony śluzowej jelita,” powiedziała Sophia Lunt, doktor i pracownik naukowy, która prowadziła badania wraz z Eran Andrechek, profesor fizjologii na MSU. ,,W związku z tym, konieczne jest zrozumienie różnic pomiędzy normalnymi i rakowymi komórkami, jeśli chcemy poprawić terapię, przy jednoczesnej minimalizacji ostrych skutków ubocznych.”

W organizmie każdego z nas tymina jest wytwarzana z cukru i jest niezbędny do syntezy cząsteczki DNA. Zadaniem zespołu badawczego było zrozumienie, jak szybko rosnące, prawidłowe komórki metabolizują cukier i inne składniki odżywcze do stymulowania wzrostu. Następnie badacze porównywali wyniki z szybko rozwijającymi się komórkami rakowymi.

Można zwiększyć liczbę zdrowych komórek powstających u pacjentów po chemioterapii 2

Rys. 2 Wzór strukturalny tyminy

Odkryli, że kiedy wspólne białka, znajdujące się zarówno w normalnych, jak i w nowotworowych komórkach, zostaną usunięte ze zdrowych, to wzrost zostaje zahamowany. Poprzednie badania wykazały, że usunięcie tego białka, znanego jako PKM2, z komórek nowotworowych nie ma żadnego wpływu na wzrost nowotworu.

,,Usunięcie tego białka powodowało, że zdrowe komórki zaprzestawały syntetyzować DNA. Ale kiedy dodaliśmy tyminy, komórki się mnożyły i wznawiały produkcję DNA.” Jest to duży krok w kierunku znalezienia sposobu na zwiększenie produkcji zdrowych komórek. Tymina może zostać wykorzystana jako uzupełnienie leczenia w trakcie chemioterapii. Należy jednak zbadać jakie efekty wywiera na komórkach nowotworowych.

,,Aby selektywnie zatrzymać wzrost nowotworu oraz uniknąć skutków ubocznych, w tym wymiotów i utraty włosów, należy znaleźć inne docelowe białko w komórkach nowotworowych, oprócz PKM2, zapewniające jednocześnie rozwój prawidłowych komórek z dodatkiem tyminy,” mówi Lunt.

  1. Sophia Y. Lunt, Vinayak Muralidhar, Aaron M. Hosios, William J. Israelsen, Dan Y. Gui, Lauren Newhouse, Martin Ogrodzinski, Vivian Hecht, Kali Xu, Paula N. Marín Acevedo, Daniel P. Hollern, Gary Bellinger, Talya L. Dayton, Stefan Christen, Ilaria Elia, Anh T. Dinh, Gregory Stephanopoulos, Scott R. Manalis, Michael B. Yaffe, Eran R. Andrechek, Sarah-Maria Fendt, Matthew G. Vander Heiden. Pyruvate Kinase Isoform Expression Alters Nucleotide Synthesis to Impact Cell Proliferation. Molecular Cell, 2014; DOI: 10.1016/j.molcel.2014.10.027
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141211162551.htm

Opracowała: Anna Marczewska

Korekta: Karol Madejczyk

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*