Nowy niezwykle hydrofobowy materiał

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli materiał, który jest tak silnie hydrofobowy, że padające na niego krople wody są odbijane jak piłki. Zamiast nowych związków chemicznych czy materiałów, zastosowali oni metal, na którym za pomocą lasera wytrawili odpowiednią nanostrukturę. Z tego względu hydrofobowe właściwości przedstawionego materiału są znacznie trwalsze niż w przypadku dotychczas stosowanych rozwiązań.

Lotus3

Jednym ze sposobów tworzenia tego typu materiałów obecnie, jest pokrywanie nośników związkami o hydrofobowym charakterze, takimi jak teflon, stosowany przy produkcji patelni. Naukowcy postanowili porównać właściwości tych dwóch materiałów. Okazuje się, że aby kropla zaczęła poruszać się na teflonowej powierzchni, trzeba ja nachylić pod kątem prawie 70 stopni. W przypadku nowego materiału wystarczy mniej niż 5 stopni nachylenia, wydaje się on więc być bezkonkurencyjny.

Według naukowców, ich technologia mogłaby znaleźć zastosowanie w konstrukcji samolotów (zapobieganie zamarzaniu skrzydeł) czy przy projektowaniu elementów kanalizacyjnych. Drugie zastosowanie mogłoby przynieść duże korzyści w krajach rozwijających się, gdzie woda jest cenna i nie zawsze może być stosowana do spłukiwania muszli klozetowych. Zastosowanie to zachęciło Fundację Billa i Melindy Gates do wsparcia projektu.

Technologia produkcji dostosowana jest obecnie jedynie do warunków laboratoryjnych. W ciągu godziny naukowcy są w stanie wytworzyć kawałek materiału o wymiarach ok. 6cm. Kolejnym celem ich badań jest więc zwiększenie wydajności produkcji, tak, aby stało się możliwe stosowanie materiału na szeroką skalę.

Szczegóły projektu, prowadzonego przez Chuntlei Guo i Anatoliya Vorobyeva, zostały opublikowane w Journal of Applied Physics[1].

1. A. Y. Vorobyev, C. Guo (2014) Multifunctional surfaces produced by femtosecond laser pulses, Journal of Applied Physics

2. http://www.irishexaminer.com/examviral/science-world/amazing-new-material-repels-water-like-bouncing-basketballs-308188.html

Opracowała: Emilia Strzałka

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*