Nowy sposób produkcji leków

Chemicy opracowali nowy, rewolucyjny sposób wytwarzania naturalnych substancji chemicznych, który może być wykorzystany do produkcji deficytowego leku przeciwzapalnego do leczenia raka i malarii. Przełom ten może prowadzić do uzyskania tańszych sposobów wytwarzania rzadkich leków w dużych ilościach.


Nowy sposób produkcji leków

Rys.1 Pseudopterosina A

„Zebraliśmy małe cząsteczki i połczyliśmy je razem jak Lego”, powiedział główny badacz profesor Michael Sherburn ze Szkoły Badań Chemicznych[1]. „Cegiełki są starannie zaprojektowane w taki sposób, że w pierwszej reakcji wytwarzany jest produkt będący substratem dla drugiej reakcji. Oznacza to, że można skutecznie budować duże i złożone cząsteczki.”

Tradycyjna produkcja tego typu leków jest kłopotliwa. Polega ona na analizowaniu już dostępnych substancji i przekształcaniu je w inne o pożądanych właściwościach. Jest to długi proces, w którym niechciane cechy strukturalne są usuwane i zastępowane nowymi. „Prowadzi to do powstawania wielu odpadów”, powiedział profesor Sherburn.

Grupa testowała swoją innowacyjny metodę podczas prób tworzenia pseudopterosinu, potężnego przeciwzapalnego i przeciwbólowego leku, który jest obecnie dostępny tylko w niewielkich ilościach pochodzących z koralowców żyjących na Wyspach Bahama.

Źródłem pomysłu były próby utworzenia, rzekomo niemożliwych do otrzymania, cząsteczek krzyżowo-sprzężonych węglowodorów. Przed podjęciem właściwych eksperymentów zespół prowadził symulacje na superkomputerze Raijin, który wskazał, że ich metoda ma potencjał.

„Jest to technika umożliwiająca w szybszy i mądrzejszy sposób wytworzenie ważnych substancji,” powiedział dr Chris Newton, który prowadził badania.

„Synteza pseudopterosin to wierzchołek góry lodowej. Jesteśmy na dobrej drodze do skutecznej syntezy innych ważnych leków. Istnieje też możliwość produkcji na skalę przemysłową, co odciąży gatunki, które są wykorzystywane do produkcji leków”, powiedział.

  1. Christopher G. Newton, Samuel L. Drew, Andrew L. Lawrence, Anthony C. Willis, Michael N. Paddon-Row, Michael S. Sherburn. Pseudopterosin synthesis from a chiral cross-conjugated hydrocarbon through a series of cycloadditions. Nature Chemistry, 2014; DOI: 10.1038/nchem.2112
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141118105416.htm

Opracowała: Anna Marczewska

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Comments are closed