OSCAR – pierwszy organizm modułowy

Organizm modułowy jest to hasło krążące w sieci z informacją o formie życia zbudowanej z ludzkich komórek. Twórcą owego projektu jest Cornelis Vlasman, wszechstronny biolog, który wraz z grupą naukowców stworzył niezależne laboratorium zajmujące się badaniem materiału biologicznego.

OSCAR - modułowy organizm 1.png

Rys.1 Modułowy organizm – OSCAR

Po wielu latach pracy, badania zaowocowały stworzeniem nowej formy życia z komórek Vlasman’a. Pod jego nadzorem powstaje pierwszy organizm modułowy – OSCAR. Film ukazujący go znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=tfoVOGMz054

OSCAR jest prototypem wielkości ludzkiej dłoni posiadającym możliwe do połączenia organy modułowe wyhodowane z ludzkich komórek poprzez kliknięcie.W systemie zamkniętym części są zaprojektowane w taki sposób, aby pełnić konkretną funkcję, co sprawia że naprawa i przerobienie jest procesem bardzo złożonym, przykładem może być pierwszy Macintosh Appla z 1988r.

OSCAR ma reprezentować alternatywę – system modułowy, który wyróżnia budowa blokowa – każdą część można zinterpretować jako blok, co pozwala nam na ich swobodne łączenie i modyfikowanie. Jako przykład może posłużyć telefon modułowy Dave’a Hekkens’a z 2013r.

Eksperyment Vlasman’a udowadnia, że można stworzyć modułowe życie. Nasza dzisiejsza wiedza pozwala nam na hodowanie, wytwarzanie i rozwój szerokiej gamy ludzkich tkanek. Granica pomiędzy człowiekiem, a maszyną zdaje się być coraz cieńsza.

OSCAR tworzy nowe możliwość dla ludzkiego ciała, np.  gdy dochodzi do wymiany lub modyfikacji zużytego organu możliwe jest jego zastąpienie poprzez proste kliknięcie, trochę jak z LEGO.

OSCAR jest prymitywny i podatnym na uszkodzenia. Jest on trzymany przy „życiu” dzięki krwi jego twórcy. Jest też stale szczepiony ze względu na brak układu immunologicznego. Historia OSCARA może być preludium dla powstania Frankenstaina.

I wszystko byłoby zatrważające, gdyby nie fakt że cały eksperyment jest tak naprawdę projektem filmowym autorstwa Floris Kaayk – 56 filmów ukazujących progres doświadczenia wraz z reakcjami społecznymi połączonymi w jedną historie.

Modułowe ciało ukazuje nam fascynujący pogląd na nas samych i to jak odczuwamy moralne granice dla tworzenia sztucznego życia przy użyciu biomechaniki.  Więcej informacji o projekcie: OSCAR znajdziecie tutaj: http://www.themodularbody.com/.

1. http://thecreatorsproject.vice.com/blog/sci-fi-vlog-tells-the-anatomically-strange-story-of-the-modular-body

2.  http://www.sciencedump.com/content/modular-bodys-oscar-science-fiction-almost-come-life

3. http://thecreatorsproject.vice.com/blog/sci-fi-vlog-tells-the-anatomically-strange-story-of-the-modular-body

Opracował: Konrad Dyk

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*