Pierwsze urządzenie do leczenia otyłości

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. FDA) zatwierdziła pierwsze urządzenie do leczenia otyłości. Aparat kieruje sygnalizacją nerwową na poziomie mózg – żołądek.

Nowe urządzenie nazywa się VBLOC®. Opracowane zostało przez pracowników firmy EnteroMedic. W aparacie zastosowany został Maestro® System, którego zadaniem jest odpowiednie stymulowanie nerwu błędnego człowieka. VBLOC jest pierwszym dostępnym na rynku urządzeniem umożliwiającym bezpośrednie leczenie otyłości. Mechanizm działania aparatu jest prosty. Opiera się na blokowaniu przekazywania impulsów nerwowych pochodzących z nerwu błędnego. Nerw ten jest zaangażowany w kontrolę ośrodków głodu i sytości.

Pierwsze urządzenie do leczenia otyłości 1

Rys. 1. Logo Agencji Żywności i Leków

Terapia z wykorzystaniem tego urządzenia jest obecnie zalecana osobom dorosłym z otyłością. Głównym kryterium dopuszczającym do jej zastosowania jest posiadanie indeksu masy ciała (BMI) w granicach 35 do 45 kg na m2. Urządzenie mogą zastosować pacjenci, którym nie udało się schudnąć innymi metodami w ciągu ostatnich pięciu lat.

Urządzenie potrafi „przechytrzyć” ludzki organizm. Jest w stanie zakłócić przepływ informacji pomiędzy mózgiem i żołądkiem. Dzięki temu mózg nie odbiera bodźca, który niesie informację o pustym żołądku. Połączenie to zostaje zerwane. Dla mózgu jest to jednoznaczny sygnał, że żołądek jest wypełniony.

W przeprowadzonych badaniach klinicznych urządzenie wykazało dużą skuteczność. Okazało się bowiem, że już po roku obniża masę ciała pacjentów o około 8,5%. FDA poprosiła o dodatkowe zabezpieczenia, mające zwiększyć bezpieczeństwo jego zastosowania. Po ostatecznym przeanalizowaniu wyników badań, agencja zezwoliła na zastosowanie VBLOC w terapiach otyłości.

Lekarze alarmują, iż problem otyłości ciągle narasta. Otyłość nie jest pojedynczą chorobą. Składa się na nią cały zespół różnorodnych zaburzeń oraz niewydolności. Ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia miedzy innymi chorób serca czy cukrzycy typu 2. Wyraźnie podwyższa poziom cholesterolu, może prowadzić do nadciśnienia oraz rozwoju przewlekłych nowotworów.

Lekarze zgadzają się również, że różnorodne uwarunkowania mogą uniemożliwić wielu osobom zmniejszenie wagi ciała wyłącznie poprzez zmianę trybu życia. Zwiększona aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie mogą być niewystarczające dla niektórych chorych.

Badacze twierdzą, że nowy aparat może być doskonałym uzupełnieniem dla dopuszczonych wcześniej przez FDA 5 leków zwalczających otyłość. VBLOC  może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poprzez diety bądź ćwiczenia nie uzyskały zadowalających efektów. Wprowadzanie nowych rozwiązań może się przyczynić do zindywidualizowania terapii dla wielu chorych. Umożliwia to również dokładne zaplanowanie poszczególnych etapów leczenia.

Pierwsze urządzenie do leczenia otyłości 2

Rys. 2. Wzór jednego z leków na otyłość – lorkaseryny

FDA ma zamiar dalej poszukiwać nowych rozwiązań w zakresie leczenia otyłości. Problem jest ogromny i wymaga potraktowania go w sposób priorytetowy. Specjaliści są jednak dobrej myśli. Pierwszy raz w historii leczenia otyłości widać wyraźne postępy. Lekarze podkreślają, że pojawiają się coraz lepsze narzędzia do walki z tą chorobą. Daje to nadzieję, że nowe rozwiązania będą bardziej skuteczne i pomogą w powrocie do zdrowia wielu pacjentów.

1. Obesity Society. FDA approves first medical device for obesity treatment targeting brain-to-stomach signaling, 15 January 2015

2. http://www.obesity.org/news-center/fda-approves-first-medical-device-for-obesity-treatment-targeting-brain-to-stomach-signaling.htm

3. http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm430223.htm

4. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150115122015.htm

Opracował: Karol Madejczyk

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*