Pierwszy, kurczący się mięsień wychodowany w laboratorium

Naukowcy z Uniwersytetu Duke dokonali na prawdę obiecującego osiągnięcia. Udało im się wyhodować w laboratorium pierwszy, kurczący się, ludzki mięsień. Mięsień ten reaguje na zewnętrzne bodźce takie jak impulsy elektryczne, czy leki.

Tego rodzaju tkanki mogą w przyszłości umożliwić naukowcom testowanie leków i badanie różnych chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni poza ciałem człowieka. Jak mówi Nenad Bursac, jeden z naukowców odpowiedzialnych za badania, dzięki temu osiągnięciu będzie można przeprowadzać testy i badania bez narażania zdrowia pacjentów.

Lyophilizer_tray_type

Rys. 1 Naukowiec podczas wyciągania tacek z materiałem poddanym liofilizacji

Lauran Madden dodaje, że mimo dużego doświadczenia w hodowaniu mięśni z komórek zwierzęcych, naukowcom potrzeba było aż roku żeby dostosować metody tak, aby były skuteczne przy użyciu ludzkich komórek.

Wyhodowana przez naukowców tkanka została poddana szeregom badań, aby sprawdzić, jak bardzo przypomina ona prawdziwą, ludzką tkankę. Okazało się, że mięśnie te kurczyły się zdecydowanie pod wpływem impulsów elektrycznych. To pierwszy taki przypadek, który ma miejsce w laboratorium. Dodatkowo badacze udowodnili, że tkanki posiadają też odpowiednie unerwienie.

Następnie naukowcy przeprowadzili testy z użyciem różnych leków, środków obniżających cholesterol i clenbuterolu, leku wspomagającego, stosowanego przez sportowców. Wyniki odpowiadały tym, które osiągano wcześniej, przeprowadzając badania u ludzi. Udowodniono więc, że mięsień wyhodowany w laboratorium wykazuje tę samą odpowiedź na leki co prawdziwe ludzkie mięśnie.

Jak twierdzą naukowcy, dążą oni do tego aby stworzyć ,,spersonalizowane leki”. Po pobraniu tkanek do biopsji i wyhodowaniu mięśni w laboratorium, można byłoby przeprowadzać na nich eksperymenty, w celu sprawdzenia, które leki będą najbardziej skuteczne po podaniu konkretnemu pacjentowi. Ten cel wcale nie jest bardzo odległy.

„Jest kilka chorób, jak np. dystrofia mięśniowa Duchenne’a w przypadku której biopsja jest dość trudna do wykonania,” mówi Bursac. „Jeśli udałoby nam się wyhodować pracujące, możliwe do przetestowania mięśnie (…) moglibyśmy pobrać tylko próbki skóry lub krwi i nigdy więcej nie niepokoilibyśmy pacjenta.”

Badania wydają się być bardzo obiecujące, a naukowcy cały czas pracują nad udoskonaleniem opracowanej przez siebie metody.

1. Lauran Madden, Mark Juhas, William E Kraus, George A Truskey, Nenad Bursac.Bioengineered human myobundles mimic clinical responses of skeletal muscle to drugseLife, 2015; 4 DOI: 10.7554/eLife.04885

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150113154025.htm

3. http://www.iflscience.com/health-and-medicine/scientists-grow-first-contracting-human-muscle-tissue-lab

4. http://www.cnet.com/news/first-contracting-human-muscle-grown-in-a-lab/

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*