Popiół papierosowy usuwa arsen z wody

Arsen – dobrze znana trucizna, może być usunięty z wody pitnej przy użyciu zaawansowanych metod. Jednak w przypadku braku odpowiedniego sprzętu lub wiedzy technicznej wymaganej do jego usunięcia, woda  nadal jest zatruta i powoduje choroby u człowieka. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy wymyślili nowy tani, prosty sposób, aby usunąć arsen przy użyciu znanych innych zdrowotnych zagrożeń – papierosów.

popiól papierosowy usuwa arsen z wody

Rys. 1 Arsen

Jiaxing Li i współpracownicy tłumaczą, że naturalnie występujące i związane z przemysłem arsenu zanieczyszczenia wód gruntowych są na wysokim poziomie w wielu krajach, w tym Chile, Chinach, na Węgrzech i w Meksyku. Ten bezwonny, bez smaku pierwiastek może powodować przebarwienia skóry, ból brzucha, częściowy paraliż i szereg innych poważnych problemów zdrowotnych. W wypadku zatrucia arsenem objawy to: nudności, wymioty, biegunka, później odwodnienie, ostra niewydolność nerek. Jeśli osoba zatruta przeżyje ten okres, pojawiają się objawy uszkodzenia wątroby i układu nerwowego. Chociaż technologia usuwania arsenu z wody istnieje i jest w powszechnym użyciu w obszarach uprzemysłowionych, ale to jest drogie i niepraktyczne dla regionów wiejskich i rozwijających się.

 Naukowcy zbadali zastosowanie materiałów odpadowych, takich jak naturalne skórki bananowe i łuski ryżowe, do usuwania arsenu z wody, ale wykazują dotychczas ograniczoną skuteczność. Uznając, że porowata struktura popiołu z papierosa może być lepiej wykorzystanie się do tego celu, zespół Li postanowił to przetestować.

W prosty, tani, jednoetapowy sposób, badacze pokryli cząsteczki popiołu tlenkiem glinu. Otrzymany materiał usuwał z zanieczyszczonej wody ponad 96% arsenu, obniżając jego zawartość do poziomu uważanego za bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia. Popiół papierosowy jest wyrzucany w krajach na całym świecie, może być łatwo zbierany w miejscach publicznych, stąd może to być częścią taniego rozwiązania poważnego problemu zdrowia publicznego.

1. He Chen, Jiaxing Li, Xilin Wu, Xiangke Wang. Synthesis of Alumina-Modified Cigarette Soot Carbon As an Adsorbent for Efficient Arsenate Removal.Industrial & Engineering Chemistry Research, 2014; 53 (41): 16051 DOI:10.1021/ie503057g

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141015112327.htm

Opracowała: Anna Skorupa

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*