Ptaki wyczuwają gwałtowne burze i uciekają zanim nadejdzie tornado

Odkrycia dokonano zupełnie przez przypadek, podczas gdy naukowcy sprawdzali  czy gajówki mogłyby nosić geolokator. Okazało się, że mogą, a nawet wiele więcej. Wraz z  nadchodzącą burzą ptaki odleciały z lęgowiska w górach Cumberland w Tennessee, gdzie dopiero co przyleciały. Gajówki przeleciały 1500 kilometrów w 5 dni, by uniknąć historycznego tornada.

141218131413_1_900x600

Rys. 1 Lasówka złotoskrzydła, prawa autorskie: Henry Streby and Gunnar Kramer

„Najciekawsze jest to, że ptaki odleciały na długo przed burzą” mówi Henry Streby z University of California. „W tym samym czasie, gdy meteorolodzy z The Weather Channel mówili nam, że sztorm kieruje się w naszą stronę, ptaki najwyraźniej już pakowały walizki i ewakuowały się.”

Ptaki uciekły z lęgowiska ponad 24 godziny przed nadejściem burzy jak ustalił Streby i jego koledzy. Naukowcy podejrzewają, że zrobiły to pod wpływem infradźwięków, które są poniżej zakresu słuchu ludzkiego, a związane są z niesprzyjającą pogoda.

„Meteorolodzy i fizycy wiedzieli od dawna, że wirujące burze powodują bardzo silne infradźwięki, które mogą przebyć tysiące kilometrów od burzy” wyjaśnia Streby. Infradźwięki z różnych burz przemieszczają się dokładnie z taką samą częstotliwością na którą ptaki są najbardziej wrażliwe.

Wyniki badań wskazują, że ptaki, które co roku wyruszają w trasy migracyjne mogą również wyruszyć na niezaplanowane wycieczki w innych porach roku, gdy wymagają tego warunki. To chyba dobra wiadomość dla ptaków –  wraz ze zmianą klimatu jest coraz więcej burz, które są silniejsze i częstsze.

Zespół Streby’ego planuje wdrożenie setek geolokatorów dla lasówek złotoskrzydłych i pokrewnych gatunków w zasięgu całej hodowli. Chcą dowiedzieć się gdzie spędzają zimy, jak się tam dostają i jak wracają z powrotem.

„Nie można powiedzieć, że czekam na kolejne poważne tornado” mówi Streby, ale chciałbym zobaczyć, co nieprzewidywalnego stanie się tym razem.”

  1. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141218131413.htm
  2. A. Henry, M. Streby, Gunnar R. Kramer, Sean M. Peterson, Justin A. Lehman, David A. Buehler, David E. Andersen. Tornadic Storm Avoidance Behavior in Breeding Songbirds. Current Biology, 2014 DOI: 10.1016/j.cub.2014.10.079

Opracowała: Małgorzata Jabłońska

Korekta: Anna Marczewska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*