Tajemnice akupunktury

Akupunktura to metoda polegająca na stymulowaniu pewnych punktów ciała za pomocą igieł. Ma ona na celu przede wszystkim  złagodzenie bólu.Badania przeprowadzone przez naukowców w Europie wskazały, że akupunktura ma działanie co najmniej umiarkowane.

aiguille-1280088_1920

Jedno z największych badań, których celem było dowiedzenie skuteczności działania akupunktury, było przeprowadzone w 2012 roku z udziałem prawie 18 tysięcy pacjentów. Wyniki zostały opublikowane w Archives of Internal Medicine. Okazało się, że zabieg ten wpływa na łagodzenie bólu, dlatego jest rozsądnym rozwiązaniem. Obecnie są prowadzone badania, mające dowieść tego, czy akupunktura może mieć wpływ na leczenie nowotworu, a także depresji. Obecnie akupunktura wykorzystywana jest jedynie przy łagodzeniu skutków ubocznych występowania nowotworu, nie jest natomiast bezpośrednio wykorzystywana przy jego leczeniu.

Akupunktura sięga co najmniej 100 r. p.n.e. Nowoczesne praktyki z zastosowaniem tej terapii, uległy znacznej zmianie w porównaniu ze starymi metodami. W tradycyjnej medycynie chińskiej, akupunktura połączona jest z przekonaniem, że choroby spowodowane są zakłóceniami w przepływie energii lub Qi ciała. Technika ta stymuluje punkty na skórze lub pod skórą, nazywane punktami akupunktury bądź akupresury, przy czym zwalnia Qi. Qi następnie przemieszcza się kanałami, zwanymi meridianami.

Zabiegi wykonywane teraz, nie opierają się na starożytnych zasadach. Zachodni naukowcy starają się zbadać mechanizm akupunktury. Jedna z głównych hipotez, mówi że akupunktura działa poprzez neurohormonalne ścieżki. Umieszczenie igły w konkretnym miejscu stymuluje nerw. Następnie następuje wysłanie sygnałów do mózgu, co powoduje wydzielanie hormonów nerwowych, np. beta-endorfin. Dzięki temu pacjent może czuć euforię, jego bóle zostają zaś złagodzone. Istnieje też inna hipoteza, które mówi że akupunktura powoduje zmniejszenie markerów prozapalnych, a w konsekwencji złagodzenie stanów zapalnych.

Naukowcy twierdzą też, że metoda ta może być stosowana do leczenie uszkodzeń nerwów. Odpowiednie umieszczenie igły mogłoby stymulować czynniki wzrostu nerwów, powodując ich regenerację.

Lekarze coraz częściej akceptują stosowanie akupunktury. Badania pokazują, że może mieć ona wpływ na zmniejszenie nudności i wymiotów u pacjentów stosujących chemioterapię. Nadal nie wiadomo czy tą technikę można wykorzystać przy leczenie objawów związanych z rakiem, np. uderzeń gorąca, neuropatii obwodowej czy obrzęku limfatycznego.

WHO twierdzi, że ogromną liczbę chorób i dolegliwości (głownie związany z nimi ból), można leczyć akupunkturą. Często może być ona uzupełnieniem konwencjonalnego leczenia.

1. http://www.livescience.com/29494-acupuncture.html

Opracowała: Angelika Chudzik

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*