Technologia 3D w operacjach serca

„Zastosowanie technologii 3D w medycynie może zmniejszyć liczbę operacji serca u dzieci z wrodzoną wadą”, stwierdził dr Peter Verchueren, podczas Konferencji EuroEcho-Imaging 2014. Według kardiologów, dzieci z wrodzonymi wadami serca, potrzebują do 4 operacji na otwartym sercu, w różnych momentach życia. Serce „wydrukowane” w technologii 3D może zmniejszyć ilość zabiegów. Pozwoli to dzieciom uniknąć spędzenia wielu miesięcy na oddziale intensywnej terapii.

Drukarka

Rys.1 Przykładowa drukarka 3D

Druk trójwymiarowy wykorzystuje maszynę do drukowania obiektów warstwa po warstwie. Zamiast tuszu drukarka zużywa tworzywa sztuczne, metale i inne materiały. Technologia została użyta po raz pierwszy w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym do produkcji prototypów. Dr Verschueren twierdzi, że dzięki tej technice można stworzyć unikalne rzeczy, co jest ważne w medycynie, ponieważ każdy pacjent jest inny.

Drukowanie 3D zostało wykorzystane w medycynie po raz pierwszy  w chirurgii ortopedycznej. Rekonstrukcje kości pacjenta zostały wykonane za pomocą tomografii komputerowej (CT). Obecnie technologia wykorzystywana jest w aparatach słuchowych. W kardiologii wydruk serca był możliwy, dzięki zastosowaniu elastycznych materiałów i szybkich skanerów, śledzących bicie serca. CT lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) są używane do drukowania mięśni i zastawek.

Modele są wykorzystywane do planowania zabiegów u dzieci z wrodzonymi wadami, takimi jak podwójne gniazda prawej komory czy tetralogii Fallota. Dr Verchueren powiedział: „Do niedawna lekarz mógł patrzeć na obraz i wyobrazić sobie serce w 3D. Teraz może korzystać z niezwykłej technologii i użyć kopii serca indywidualnego pacjenta w planowaniu leczenia, zanim chory trafi na blok operacyjny”.

Naukowiec dodaje, że to wciąż stosunkowo nowa technologia, lecz cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Planowane jest wykorzystanie tej metody do chociażby leczenia wad zastawki aortalnej u dorosłych.

Podczas konferencji w Wiedniu, inżynier biomedyczny, Helen O’Grady z Irlandii, zaprezentowała nowy model 3D przedstawiający niedomykalność zastawki trójdzielnej. Podjęła się ona kolejnego etapu, aby wydrukowany model 3D był kompatybilny z echokardiografią i fluoroskopią. Pozwala to na odtworzenie warunków serca w organizmie, pokazuje nawet ruch zastawki. Lekarze mogą korzystać z modelu odzwierciedlającego dokładnie anatomie pacjenta.

Takie rozwiązanie pozwala na lepsze zaplanowanie zabiegu chirurgicznego, a także optymalizuje procedury interwencyjne przed operacją. Modele 3D mogą zostać użyte w celu omówienia planu leczenia z zespołem, pacjentami, a także w lepszym zrozumieniu choroby przez rodzinę pacjenta.

Profesor Patrizio Lancellotti, przewodniczący konferencji, twierdzi ze model 3D serca jest niezwykłym osiągnięciem ludzkości.  Pozwala na wybranie jak najlepszej pomocy dla pacjenta.

  1. European Society of Cardiology. 3-D printed heart could reduce heart surgeries in children. ScienceDaily. ScienceDaily, 5 December 2014
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141205094031.htm

Opracowała: Angelika Chudzik

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*