Tajemnice akupunktury

Akupunktura to metoda polegająca na stymulowaniu pewnych punktów ciała za pomocą igieł. Ma ona na celu przede wszystkim  złagodzenie bólu.Badania przeprowadzone przez naukowców w Europie wskazały, że akupunktura ma działanie co najmniej umiarkowane.

aiguille-1280088_1920 Czytaj dalej

Korzystanie z sauny wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca i śmiertelności

Sauna może zrobić więcej dobrego niż może Ci się wydawać. Nowe badania, opublikowane w Internecie przez JAMA Internal Medicine[1], sugerują, że korzystanie z sauny znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z różnych przyczyn.

women-936549_1920 Czytaj dalej

Eschericha coli na ratunek środowisku

Zmodyfikowana genetycznie Eschericha coli może syntetyzować białko, które jest biosorbentem palladu. Oznacza to, że pochłania ten metal ze środowiska np. z zanieczyszczonej wody.

Ecoli_colonies

Czytaj dalej

Alergenne orzeszki ziemne

Naukowcom udało się zaobserwować coś zdumiewajacego. Okazało się bowiem, że wprowadzenie do diety niemowląt produktów z orzeszkami ziemnymi obniża ryzyko wystąpienia alergii. Zagrożenie pojawienia się odczynu alergennego na te orzeszki w późniejszym wieku redukuje się w ten sposób aż o 81%. Tak wykazały przeprowadzone badania kliniczne. Opracowaniem wyników zajmuje się Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (ang. NIAID). Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma New England Journal of Medicine[1].

Alergenne orzeszki ziemne 2 Czytaj dalej

Nowa teoria na pozaziemskie życie

Prawie wszystkie żywe organizmy na Ziemi to struktury zbudowane głównie z wody. Wnętrze komórek odgrodzone jest od świata zewnętrznego błoną fosfolipidową. Komputerowe symulacje wskazują, że drobne cząsteczki w warunkach beztlenowych mogą tworzyć struktury przypominające błony lipidowe.  Przeprowadzone badania wskazują, że teoretycznie może istnieć życie w beztlenowych warunkach, gdyż mogą tworzyć się struktury na bazie metanu.

converted PNM file

Czytaj dalej

Drzemka w wieku powyżej 2 lat wpływa na gorszą jakość snu u małych dzieci

Drzemka w wieku powyżej 2 lat jest związana z gorszą jakością snu u małych dzieci, choć wpływ ich na zachowanie i rozwój jest niewielki. Wyniki badania opublikowano w Archives of Disease in Childhood[1].

sleeping-888538_1920 Czytaj dalej

Światło słoneczne – wróg skóry

Naukowcy odkryli zaskakujące zjawisko. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) uszkadza skórę również wiele godzin po ekspozycji na świetle słonecznym. Wyniki eksperymentów zostały przedstawione w czasopiśmie Science [1].

Światło słoneczne - wróg skóry 2 Czytaj dalej

Wyrostek robaczkowy ratuje życie?

Być może słyszałeś, że wyrostek robaczkowy jest reliktem z przeszłości, podobnie jak tylne kończyny u wieloryba. William Parker, profesor chirurgii, z tym się nie zgadza. Bowiem uważa, że wyrostek robaczkowy jest „bezpiecznym domem” wielu dobrych bakterii w naszych jelitach.

256px-Tractus_intestinalis_appendix_vermiformis.svg

Czytaj dalej

Picie kawy może chronić przed uszkodzeniami w DNA

Wielu z nas nie wyobraża sobie porannego rytuału bez filiżanki pysznej, gorącej kawy. Do tej pory udowodniono też wiele pożytecznych właściwości tego czarnego, pachnącego płynu. Kawa między innymi sprawia, że nasze serce jest zdrowsze, chroni przed cukrzycą typu 2, otyłością i chorobą Parkinsona, a także zmniejsza ryzyko raka skóry. Ostatnio do tej listy możemy dodać kolejny punkt. Naukowcy twierdzą, że regularne picie kawy chroni przed uszkodzeniami DNA. Mimo że badanie, zostało przeprowadzone na małej grupie osób badanych, która obejmowała jedynie mężczyzn, to udało się wyciągnąć wiążące wnioski.

a-cup-of-coffee-399477_1920

Czytaj dalej

Odpowiedź immunologiczna groźniejsza od samej grypy

Nowe badania prowadzone przez Yale sugerują, że śmierć u osób starszych z wirusem grypy, może być powodowana przez szkodliwą odpowiedź immunologiczną na grypę, a nie przez samego wirusa[1]. Naukowcy twierdzą, iż pogląd ten może prowadzić do opracowania nowych strategii zwalczania grypy u pacjentów najbardziej narażonych.

5315473281_c15d14dbcc_o Czytaj dalej