Prawie wszystkie żywe organizmy na Ziemi to struktury zbudowane głównie z wody. Wnętrze komórek odgrodzone jest od świata zewnętrznego błoną fosfolipidową. Komputerowe symulacje wskazują, że drobne cząsteczki w warunkach beztlenowych mogą tworzyć struktury przypominające błony lipidowe. Przeprowadzone badania wskazują, że teoretycznie może istnieć życie w beztlenowych warunkach, gdyż mogą tworzyć się struktury na bazie metanu.
Category Archives: Fizyka
Srebro pozwala uzyskać dowolny kolor
Naukowcy z Uniwersytetu w Northwestern stworzyli nową technikę, która pozwala przekształcić srebro w dowolny kolor wchodzący w skład tęczy. Ich metoda jest bardzo szybka i stanowi doskonałą alternatywę dla technik wykorzystywanych dotychczas w przemyśle elektronicznym. Może mieć ona wielkie znaczenie przy produkcji wyświetlaczy oraz monitorów.
Kontrola zanieczyszczeń samochodowych na poziomie kwantowym
Centralne Laboratorium Toyota w Japonii przeprowadziło badania, które mogą być przydatne w opracowaniu katalizatorów samochodowych nowej generacji. Urządzenia, które przekształcają toksyczne opary spalin samochodowych w mniej toksyczne zanieczyszczenia pojawiły się na rynku w połowie 1970 roku. Są one utworzone z katalizatora – zazwyczaj w postaci metali szlachetnych, takich jak platyna, pallad i rod – nośnik katalizatora oraz z płaszcza przemywającego przeznaczonego do zdyspergowania materiałów katalitycznych na dużej powierzchni.
Światło może kontrolować geny
Naukowcy z Duke University opracowali metodę aktywacji genów w dowolnie określonym miejscu w naczyniu laboratoryjnym z zastosowaniem przełącznika światła poprzez skrzyżowanie wirusowego systemu obrony z odpowiednio dobraną wiązką światła.
Skład chemiczny pyłu spoza Układu Słonecznego
Heidelberg, zaprojektowany czujnik kurzu na sondzie kosmicznej Cassini, jest również znany jako analizator pyłu kosmicznego (CDA). Zidentyfikował kilka bardzo rzadkich i malutkich cząstek pyłu międzygwiezdnego spoza naszego Układu Słonecznego oraz podał ich skład chemiczny. Niespodziewanie okazało się, że różne cząstki pyłu są bardzo podobne pod względem składu i zawierają wszystkie elementy mieszanki kosmosu. W związku z tym eksperci podejrzewają, że pył jest stale niszczony, ulega zmianom oraz homogenizacji w kosmicznym „kotle czarownic”.
Fukushimska żywność – skażona czy bezpieczna?
11 marca 2011 roku, w wyniku tsunami spowodowanego trzęsieniem ziemi u wybrzeży Honsiu, doszło do serii wypadków jądrowych w elektrowni Fukushima I w Japonii. W następstwie katastrofy nuklearnej, rozpoczęto program badawczy, mający na celu dokładną analizę zmian promieniotwórczości emitowanej przez różne produkty spożywcze po wycieku nuklearnym.
Narodziny wiązania chemicznego
Naukowcy z Department of Energy’s SLAC National Accelerator Laboratory[1] wykorzystali laser rentgenowski, aby uzyskać obraz stanu przejściowego, w którym dwa atomy zaczynają tworzyć słabe wiązanie prowadzące do powstania cząsteczki[2]. Odkrycie będzie miało ogromny wpływ na zrozumienie sposobu w jaki zachodzą reakcje chemiczne oraz na badania zmierzające do projektowania reakcji, które generują energię lub tworzą nowe produkty.
Nowy niezwykle hydrofobowy materiał
Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli materiał, który jest tak silnie hydrofobowy, że padające na niego krople wody są odbijane jak piłki. Zamiast nowych związków chemicznych czy materiałów, zastosowali oni metal, na którym za pomocą lasera wytrawili odpowiednią nanostrukturę. Z tego względu hydrofobowe właściwości przedstawionego materiału są znacznie trwalsze niż w przypadku dotychczas stosowanych rozwiązań.
Odczyt spalonego papirusu za pomocą tomografii komputerowej
Naukowcy z Włoch zdołali odczytać tekst z mocno nadpalonego zwoju papirusu pochodzącego z Herkulanum, miasta zniszczonego wraz z m.in. Pompejami podczas erupcji Wezuwiusza w 79r. n.e. Obecne techniki obrazowania są w stanie pomóc w analizie tekstów, o których sądzono, że są zbyt uszkodzone aby je przeczytać.
Technika Ramana ujawnia syntezę białek w żywych tkankach
Nowy sposób obrazowania wykorzystujący technikę opartą na spektroskopii Ramana pozwolił naukowcom zlokalizować miejsca syntez komórek i degradacji białek w żywej tkance[1]. Technika może być użyta do badania zmian metabolicznych białek w zaburzeniach poznawczych lub tworzeniu pamięci długotrwałej.