Przypadkowe odkrycie, które może zrewolucjonizować baterię

Na Uniwersytecie w Kalifornii grupa badawcza odkryła baterię bazującą na nanowłóknach, która może być ładowana tysiące razy bez straty pojemności. Stwarza to duże możliwości dla naszych smartfonów, laptopów oraz innych urządzeniach bazujących na bateriach.

6_most_common_battery_types-1

Czytaj dalej

Srebro pozwala uzyskać dowolny kolor

Naukowcy z Uniwersytetu w Northwestern stworzyli nową technikę, która pozwala przekształcić srebro w dowolny kolor wchodzący w skład tęczy. Ich metoda jest bardzo szybka i stanowi doskonałą alternatywę dla technik wykorzystywanych dotychczas w przemyśle elektronicznym. Może mieć ona wielkie znaczenie przy produkcji wyświetlaczy oraz monitorów.

filter-1259839_1920

Czytaj dalej

Soczewki kontaktowe nowej generacji

Firma Sony złożyła patent na inteligentne soczewki kontaktowe pozwalające na nagrywanie i odtwarzanie wideo. Dzięki wykorzystaniu technologii bezprzewodowej istnieje możliwość połączenia się z smartfonem. Dodatkowo, użytkownicy będą mogli wydawać polecenie wykonania zdjęcia poprzez mrugnięcie okiem [1].

3859662065_afbde19389_o  Czytaj dalej

Otrzymywanie karbinu na skalę masową w końcu stało się możliwe

Zastosowanie węgla jest wyjątkowo uniwersalne, w zależności od formy alotropowej. Naukowcy od kilkudziesięciu lat są w stanie wytwarzać różne materiały węglowe charakteryzujące się niezwykłymi właściwościami, np. grafen, nanorurki węglowe. Pomimo wielu możliwości wykorzystania węgla, nikomu nie udało się zsyntetyzować stabilnego karbinu – czyli alotropowej odmiany węgla o strukturze polialkinu –(C≡C)-, w której atomy węgla tworzą łańcuchy o naprzemiennie występujących wiązaniach potrójnych i pojedynczych bądź skumulowanych wiązaniach podwójnych.

Otrzymywanie karbinu na skalę masową w końcu stało się możliwe Czytaj dalej

Nietoksyczny tusz inspirowany naturą

Technologia druku przebyła niezwykle długą drogę w ciągu ostatnich 40 lat. Od drukarek igłowych, aż do druku w technice 3D. Wszystkie te technologie bazują jednak na barwnikach negatywnie wpływających na stan środowiska. Badaczom udało się właśnie opracować specjalny bezbarwny i nietoksyczny tusz do drukarek atramentowych. Zamiast stosować niebezpieczne barwniki, naukowcy wykorzystują zaawansowane nanostruktury do nadawania barw na stronach wydrukowanych przez drukarki atramentowe.

Nietoksyczny tusz inspirowany naturą 3 Czytaj dalej

Kamuflująca taśma klejąca

Naukowcy z USA opracowali taśmę klejącą, która sprawia, że obiekty dopasowują się do otoczenia poprzez odbicie promieniowania podczerwonego, co sprawia że stają się niewidoczne w termowizorze. Elastyczna powłoka na bazie białka pochodzącego ze skóry głowonogów może znaleźć zastosowanie m.in. w wojskowym kamuflażu.

Kolezanka_E._w_podczerwieni

Czytaj dalej

Nowy niezwykle hydrofobowy materiał

Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester stworzyli materiał, który jest tak silnie hydrofobowy, że padające na niego krople wody są odbijane jak piłki. Zamiast nowych związków chemicznych czy materiałów, zastosowali oni metal, na którym za pomocą lasera wytrawili odpowiednią nanostrukturę. Z tego względu hydrofobowe właściwości przedstawionego materiału są znacznie trwalsze niż w przypadku dotychczas stosowanych rozwiązań.

Lotus3 Czytaj dalej

Nowe urządzenie pozwoli osobom sparaliżowanym poruszać kończynami

Do tej pory wielu sądziło, że uszkodzenie rdzenia kręgowego wiąże się z nieodwracalną utratą władzy nad różnymi częściami ciała. W zależności od miejsca i stopnia uszkodzenia pacjent pozostawał częściowo lub całkowicie sparaliżowany i w większości przypadków medycyna była bezsilna. Ostatnio jednak naukowcy z Uniwersytetu w Ochio dokonali kolejnego przełomowego osiągnięcia w tej dziedzinie.

Pięść_(ubt).jpeg Czytaj dalej

Nowoczesne urządzenie umożliwi osobom głuchym „usłyszeć dźwięki” językiem

Implanty ślimakowe są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o przywracanie słuchu osobom głuchym. Jednak sama operacja wszczepienia implantu jest bardzo inwazyjna, kosztowna i nie może być przeprowadzona u wszystkich pacjentów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado pracują nad urządzeniem, które umożliwi osobom głuchym „usłyszeć dźwięki” językiem. Ma to być możliwe dzięki urządzeniu działającemu przez Bluetooth, które przykłada się do języka.

Cochlear_implant

Czytaj dalej

Pierwsze urządzenie do leczenia otyłości

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. FDA) zatwierdziła pierwsze urządzenie do leczenia otyłości. Aparat kieruje sygnalizacją nerwową na poziomie mózg – żołądek.

Nowe urządzenie nazywa się VBLOC®. Opracowane zostało przez pracowników firmy EnteroMedic. W aparacie zastosowany został Maestro® System, którego zadaniem jest odpowiednie stymulowanie nerwu błędnego człowieka. VBLOC jest pierwszym dostępnym na rynku urządzeniem umożliwiającym bezpośrednie leczenie otyłości. Mechanizm działania aparatu jest prosty. Opiera się na blokowaniu przekazywania impulsów nerwowych pochodzących z nerwu błędnego. Nerw ten jest zaangażowany w kontrolę ośrodków głodu i sytości.

Pierwsze urządzenie do leczenia otyłości 1

Czytaj dalej