Wybierz dowolną kartę: Jak magicy wpływają na podejmowanie decyzji

Magowie od wieków mają zaskoczyć widzów przez subtelny, ale potężny, wpływ na ich decyzje. Zespół kanadyjskich naukowców łącząc sztukę przywoływania i naukę psychologii, starał się wykazać, w  jaki sposób pewne czynniki wpływają na podejmowanie decyzji przez ludzi, nawet jeśli czują, że to ich wolny wybór.

Riffle_shuffle

„Zaczęliśmy od zasad magii, których nie do końca rozumieliśmy: jak magicy namawiają publiczność do wyboru konkretnej karty bez ich świadomości”, wyjaśnia Jay Olson, główny autor nowego badania opublikowanego w Consciousness and Cognition[1]. „Okazało się, że ludzie mają tendencję do wyboru opcji, które są bardziej wyraziste i przyciągające uwagę, ale nie wiemy, dlaczego tak wybierają”, mówi Olson, doktorant psychiatrii Uniwersytetu McGill.

Badania przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym, Olson (który jest również profesjonalnym magikiem) zebrał 118 ludzi z ulic i osiedli akademickich i poprosił ich, aby wybrali kartę, patrząc na jedną z nich, podczas gdy przewracał talię kart do gry. Cały trik trwał około pół sekundy, ale Olson wykorzystał technikę, aby jedną z kart – „karta docelowa” – była bardziej wyrazista niż reszta. 98% uczestników wybrało kartę docelową i jednocześnie 9 na 10 osób czuło, że mieli wolny wybór. Niektórzy, na przykład twierdzili, że wybrali kartę docelową (10 Kier), ponieważ „serca są wspólnym symbolem i kolor czerwony wyróżniał.”

W drugim etapie, naukowcy stworzyli prostą wersję komputerowego tasowania kart przedstawiając kolejno serię 26 zdjęć kart na ekranie. Naukowcy poprosili uczestników, by w milczeniu wybrali kartę, a następnie zapisali je po każdej z 28 prób. Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy wybierali kartę docelową w 30% prób. Chociaż wskaźnik był znacznie niższy niż w pierwszym badaniu, „być może dlatego, że wiele magicznych czynników społecznych i sytuacyjnych było nieobecnych”. W warunkach prawdziwego magicznego eksperymentu widzowie mogą być pod wpływem osobowości maga, który każe szybko wybrać kartę.

„Magia zapewnia niezwykły obiekt do zbadania, by rozwikłać przetwarzanie wyższych funkcji w mózgu”, mówi współautor Amir Raz. „Badanie to należy do fali eksperymentów, które wiążą magiczne sztuczki z zasadami nauk psychologicznych i neuronalnych. Takie zależności stanowią potencjał do wyjaśnienia podstawowych aspektów behawioralnych”.

1. Jay A. Olson, Alym A. Amlani, Amir Raz, Ronald A. Rensink. Influencing choice without awareness. Consciousness and Cognition, 2015; DOI: 10.1016/j.concog.2015.01.004

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150209113003.htm

Opracowała: Anna Marczewska

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*