Zdiagnozowano nową chorobę podobną do Alzheimera

Podczas leczenia pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera bardzo często pojawia się wiele różnych problemów. Ostatnio okazało się, że najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że część pacjentów leczonych na tę przypadłość, właściwie cierpi na zupełnie inną chorobę.

Zdiagnozowano nową chorobę podobną do Alzheimera

Rys.1 Porównanie mózgu osoby zdrowej (zdjęcie po lewej) i osoby chorej na Alzheimera (zdjęcie po prawej)

Naukowcy z Uniwersytetu w Kentucky oznaczyli zestaw kryteriów diagnostycznych dla choroby zwyrodnieniowej układu nerwowego, której symptomy są dość podobne do tych charakterystycznych dla choroby Alzheimera.  Nową chorobę nazwano „pierwotną tauopatią związaną z wiekiem” (z ang. primary age-related tauopathy – PART). To nowe określenie może być pomocne w leczeniu obydwu chorób w przyszłości.

„Diagnoza choroby Alzheimera jest pewna w przypadku występowania w mózgu ludzkim dwóch czynników równocześnie. Są to: płytki amyloidowe oraz struktury zwane splątkami neurofibrylarnymi, składającymi się z białek zwanych tau”, mówi Peter Nelson, współwykonawca badań. „Jednak autopsje pokazały, że część pacjentów posiadała splątki, ale nie posiadała płytek i  długo zastanawialiśmy się na jaką chorobę cierpiał pacjent”.

Główną oznaką choroby Alzheimera są płytki amyloidowe powstające z nagromadzenia białek betaamyloidowych. W przypadku gdy obserwuje się tylko splątki, bez obecności płytek, przyjęło się diagnozować u pacjenta wczesne stadium Alzheimera.

Naukowcy ostatnio stwierdzili, że skoro to płytki są najważniejszą oznaką choroby Alzheimera, pacjenci, u których nie znajduje się takich płytek, muszą cierpieć na całkiem inną chorobę. Od tej pory takie przypadki będzie się nazywać PART. Leczenie choroby Alzheimera skupia się na kuracji amyloidów, nie jest to jednak sensowne w przypadku PART. Należy więc rozwinąć nowe formy leczenia zanim w mózgu zajdą nieuleczalne zmiany.

Jak mówi Nelson, do tej pory z powodu braku konkretnego opisu choroby, leczenie PART było trudne. Teraz, skoro najważniejsze kryteria choroby zostały określone, diagnoza będzie dużo prostsza. Naukowiec dodaje, że przeprowadzone badania będą miały duży wpływ na rozwój leczenia chorób mózgu u osób starszych.

Nie wiadomo jeszcze, ile osób cierpi na PART, jednak na podstawie niektórych badań można stwierdzić, że ok ¼ pacjentów ze zdiagnozowanym Alzheimerem tak naprawdę jest chora na PART.

Rysunek 1. Porównanie rozmiaru mózgu u osoby zdrowej (zdjęcie po lewej) i osoby chorej na Alzheimera (zdjęcie po prawej).

  1. John F. Crary, i in., Primary age-related tauopathy (PART): a common pathology associated with human aging, Acta Neuropathologica, 2014, 12, Volume 128, Issue 6, pp 755-766
  2. http://www.iflscience.com/brain/alzheimer-s-memory-disorder-identified

Opracował/Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*